Prezydent wystosował pismo do premiera ws. zmian w Prokuraturze Krajowej

2024-01-30, 23:21

Prezydent wystosował pismo do premiera ws. zmian w Prokuraturze Krajowej
Prezydent wystosował pismo do premiera ws. zmian w Prokuraturze Krajowej. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda wystosował pismo do premiera Donalda Tuska dotyczące zmian w Prokuraturze Krajowej. Stwierdził w nim, że odpowiedzialność za skutki podejmowanych działań obciążać będzie szefa rządu oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara.

Pismo zostało opublikowane w serwisie X. Prezydent napisał w nim, że "wobec postępujących działań ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara, zmierzających do niezgodnego z prawem usunięcia z urzędu prokuratora krajowego Dariusza Barskiego oraz powołania przez premiera na nieznane polskiemu porządkowi prawnemu stanowisko pełniącego obowiązki prokuratora krajowego pana Jacka Bilewicza" zwraca uwagę premiera "na konsekwencje dla państwa polskiego oraz obywateli tych niezgodnych z prawem działań".

Andrzej Duda w swoim piśmie przywołał podstawy prawne powoływania kierownictwa Prokuratury Krajowej. Dodał, że z powodu złamania powyższej procedury 15 stycznia skierował do Trybunału Konstytucyjnego "wniosek o rozpatrzenie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem RP a prezesem Rady Ministrów oraz prokuratorem generalnym".

"Działania premiera i prokuratora generalnego jest niezgodne z prawem"

Prezydent stwierdził, że zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym z 2016 roku, "wszczęcie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny". "Skutek ten następuje z mocy prawa" - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak napisał prezydent, "niezgodne z prawem, w szczególności zasadą praworządności, działania premiera oraz prokuratora generalnego stanowią przede wszystkim podstawę dla podważania wszelkich czynności podjętych w ostatnich latach przez prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, jak również czynności podejmowanych przez prokuratora Jacka Bilewicza, w tym zmian kadrowych w prokuraturze, między innymi odwołania prokuratorów regionalnych".

Czytaj także:

IAR/łl/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej