"Mamy do czynienia z dwuwładzą". Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu o odwołaniu prokuratorów

- Musimy się odwoływać i realizować decyzje tylko legalnie powołanych struktur władzy państwowej, czyli tych prokuratorów, których w tej chwili chce odwołać minister sprawiedliwości, ale nie zrobił tego zgodnie z prawem, to jest tylko jego myślenie życzeniowe - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

2024-01-30, 14:35

"Mamy do czynienia z dwuwładzą". Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu o odwołaniu prokuratorów
Mecenas Andrzejewski: opinie można mieć różne, ale liczy się prawo pisane i obowiązujące, a nie jego interpretacja. Foto: DarSzach/ Shutterstock

W poniedziałek przed południem na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczono komunikat informujący, że podjęto decyzję o odwołaniu z delegacji oraz z funkcji 10 prokuratorów. "Prokurator generalny Adam Bodnar w ścisłej współpracy z p.o. prokuratora krajowego Jackiem Bilewiczem realizują konsekwentnie program zmian w prokuraturze, mający na celu przywrócenie tej służby obywatelom" - podkreślił resort sprawiedliwości.

"W tej sytuacji mamy podwójne struktury prokuratury"

Mec. Piotr Łukasz Andrzejewski krytycznie odniósł się do decyzji ministra sprawiedliwości. - Mamy chyba dosyć przekonujący, scalony zasadą funkcjonowania prawa pogląd, iż te decyzje bez przestrzegania procedur są pozbawione skuteczności. W tej sytuacji mamy podwójne struktury prokuratury, te legalne i nielegalne, z tym że te nowo dysponowane przez ministra sprawiedliwości, z pominięciem procedury prokuratora krajowego, są pozbawione skutków prawnych. W tej sytuacji będziemy mieli dychotomiczny podział na tych, którzy legalnie funkcjonują, i tych, którzy nielegalnie dokonują zamachu na dzisiaj funkcjonującą strukturę - zaznaczył.

Odwołanie prokuratora krajowego

Jak stwierdził sędzia, o odwołaniach i mianowaniach prokuratorów regionalnych i okręgowych decyduje prokurator krajowy, którego w tej chwili status decyzyjny i funkcjonowanie neguje minister sprawiedliwości. - Wykonuje on w tej chwili legalnie swojej funkcje. Ten, którego skierował na jego miejsce pan minister bez zgody prezydenta, jest tylko kandydatem i nie ma uprawnień władczych w zakresie zmian personalnych na stanowiskach, o których mówimy. Mamy dwuwładzę, reprezentuję pogląd, że niezależnie od składów personalnych organy wykonują swoje funkcje w interesie praw i wolności obywateli, ktoś je musi wykonywać, nie można całkowicie rozbić struktur państwa - powiedział gość audycji.

"Gwałt na prawie, być może błąd co do prawa, obciążony winą woli politycznej"

- Opinie można mieć różne, ale liczy się prawo pisane i obowiązujące, a nie jego interpretacja. Subiektywna interpretacja ministra Bodnara nie odpowiada temu, co mówi ustawa, konstytucja i polski system prawny, jest to gwałt na prawie, być może błąd co do prawa, obciążony winą woli politycznej przychodzącej z zewnątrz - dodał, komentując odwołanie Dariusz Barskiego z funkcji prokuratora krajowego.

REKLAMA

Posłuchaj

Mec. Piotr Łukasz Andrzejewski o sporach wokół Prokuratury Krajowej (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24) 22:09
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Na początku stycznia prokurator generalny Adam Bodnar przekazał, że Dariusz Barski został przywrócony do służby czynnej przez Zbigniewa Ziobrę z naruszeniem przepisów. W związku z tym minister wyznaczył prokuratora Jacka Bilewicza na stanowisko pełniącego obowiązki szefa Prokuratury Krajowej. Zastępcy prokuratora generalnego oraz część prawników zarzucają Adamowi Bodnarowi złamanie prawa.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Polskie Radio 24 / Północ - Południe

REKLAMA

Prowadzący: Maria Furdyna

Gość: mec. Piotr Łukasz Andrzejewski

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 12.36

REKLAMA

PR24/ka

kor-mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej