"Sprawa powinna skończyć się w prokuraturze". Kierwiński o audycie ws. wybuchu granatnika w KGP

2024-01-31, 09:21

"Sprawa powinna skończyć się w prokuraturze". Kierwiński o audycie ws. wybuchu granatnika w KGP
Marcin Kierwiński poinformował, że wyniki audytu prowadzonego w MSWiA m.in. w związku z wybuchem granatnika w gabinecie byłego komendanta Policji Jarosława Szymczyka będzie gotowy w połowie lutego br.Foto: Piotr Molecki/East News/x.com/MSWiA_GOV_PL

- Nic nie wskazuje na to, aby ktoś inny odpalił granatnik niż gen. Szymczyk. Z materiału, który został do tej pory zgromadzony, moim zdaniem wynika, że ta sprawa powinna skończyć się w prokuraturze - powiedział szef MSWiA Marcin Kierwiński, zapytany o audyt ws. wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przekazał, że w połowie lutego będą gotowe wyniki audytu prowadzonego w jego resorcie m.in. w związku z wybuchem granatnika w gabinecie byłego komendanta Policji Jarosława Szymczyka.

- Nic nie wskazuje na to, aby kto inny odpalił ten granatnik niż gen. Szymczyk, natomiast bardzo wiele wskazuje na to, że mieliśmy do czynienia ze zmową milczenia w KGP i MSWiA oraz zamiataniem tej sprawy pod dywan - powiedział Kierwiński.

Czytaj także:

- Z materiału, który został do tej pory zgromadzony, moim zdaniem wynika, że ta sprawa powinna skończyć się w prokuraturze - ocenił. Przypomniał, że została ona skierowana do prokuratury, a ta również nie podjęła żadnych działań. - W takich sprawach - bulwersujących i niszczących wizerunek polskich służb - prokuratura powinna działać wyjątkowo szybko, a nie działała, bo był układ władzy, który bronił gen. Szymczyka - dodał Kierwiński.

Do eksplozji w siedzibie KGP doszło w połowie grudnia 2022 roku po wizycie gen. insp. Szymczyka na Ukrainie. Były komendant - jak sam tłumaczył - od szefów tamtejszych służb dostał w prezencie granatniki, które miały być zużyte i które przywiózł do Polski. Jeden z nich wybuchł jednak na zapleczu jego gabinetu.

PAP/st/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej