Prezydent podpisał budżet i skierował go do TK. Prof. Konarski: to zły prognostyk
- Nie ma żadnego merytorycznego powodu ku temu, by ten budżet był dzisiaj jeszcze oceniany, to że budżet będzie dziś sprawdzany przez Trybunał, będzie po prostu wydłużeniem ostatecznego wydania opinii prawnej wobec tego dokumentu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, komentując podpisanie przez prezydenta budżetu Polski i skierowanie go do TK. - Marzy mi się kohabitacja pokazująca dojrzałość obu stron i gotowość do współpracy - zaznaczył.
2024-01-31, 20:55
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2024 rok, jednocześnie kierując ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. - To przedłuży w czasie wejście w życie budżetu, co jest złym prognostykiem. Potwierdza to, że prezydent Andrzej Duda jest raczej zainteresowany stosowaniem metod nazywanych w politologii polityczną obstrukcją - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
W jego ocenie, "nie ma żadnego merytorycznego powodu ku temu, by ten budżet był dzisiaj jeszcze oceniany, a więc, by jego wejście w życie było oceniane przez Trybunał Konstytucyjny". - Ale ponieważ mamy do czynienia z dość trudnym obliczem polskiej kohabitacji, pan prezydent Duda jest wierny temu, żeby być trudnym partnerem i nim, oczywiście, jest - dodał.
Oczekiwania społeczne
Odnosząc się do wpisu premiera Donalda Tuska na X, który stwierdził: "Budżet podpisany i o to chodziło. Reszta bez znaczenia. Pieniądze trafią do ludzi, nic tego nie zatrzyma", gość "Stanu rzeczy" stwierdził, że podwyżki dla budżetówki to "ważna kwestia, dotycząca spraw bytowych". - Sprawy bytowe są istotne, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z pewną turbulencją różnych wydarzeń politycznych, które w warunkach polskich cały czas się dokonują - ocenił.
- Marzy mi się kohabitacja pokazująca dojrzałość obu stron i gotowość do współpracy, a nie sytuacje w których dokument przyjęty przez większość parlamentarną i objawiony opinii publicznej - wiemy przecież, co się w nim znajduje - nie jest dokumentem, który nie wzbudza specjalnych wątpliwości ani merytorycznych, ani formalno-prawnych - przyznał.
REKLAMA
- To że budżet będzie dziś sprawdzany przez Trybunał, będzie po prostu wydłużeniem ostatecznego objawienia czysto prawnej wobec tego dokumentu. Bardzo dobrze by się stało, by nie trwało to zbyt długo, bo z pewnością duża część polskiej opinii publicznej oczekuje, że ten budżet będzie funkcjonował. To rzecz nieodzowna i naturalna, jeśli chodzi o oczekiwania społeczne - wskazał prof. Wawrzyniec Konarski.
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
Czytaj także:
- Decyzja prezydenta ws. ustawy budżetowej. Burza w sieci
- "Zaskoczenie". Publicyści o decyzji prezydenta w sprawie budżetu
Argumenty prezydenta
Andrzej Duda podjął w środę decyzję o podpisaniu ustawy budżetowej na rok 2024, ustawy okołobudżetowej oraz nowelizacji ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
"Z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia w wyżej wymienionych ustaw tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw, w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją"- napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta
Jak zapowiada w komunikacie Kancelaria Prezydenta, "analogiczne działania będą podejmowane przez prezydenta każdorazowo w przypadku uniemożliwienia posłom wykonywania ich mandatu, pochodzącego z wyborów powszechnych".
REKLAMA
***
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: prof. Wawrzyniec Konarski (politolog, Akademii Finansów i Biznesu Vistula)
Data emisji: 31.01.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 19.33
Polskie Radio24/ mbl
REKLAMA