Kontrola następcza ustawy budżetowej przez TK. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy budżetowej na 2024 rok i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Wyjaśnił, że wynika to z wątpliwości związanych z uchwaleniem ustaw bez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent zapowiedział, że analogiczne decyzje będą podejmowane "każdorazowo w przypadku uniemożliwienia posłom wykonywania ich mandatu". Na czym polega tryb kontroli następczej? 

2024-01-31, 21:43

Kontrola następcza ustawy budżetowej przez TK. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce
Konstytucja daje Prezydentowi RP prawo do kontroli następczej ustaw przez TK . Foto: PAP/EPA/IDA MARIE ODGAARD& Shutterstock/Skreidzeleu

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w środę, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu ustawy budżetowej na rok 2024, ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 r., ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Komunikat Kancelarii Prezydenta RP

"Z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia ww. ustaw, tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją" - wskazano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Dodano, że analogiczne działania będą podejmowane przez prezydenta każdorazowo w przypadku uniemożliwienia posłom wykonywania ich mandatu, pochodzącego z wyborów powszechnych.

Co oznacza "kontrola następcza"

Trybunał Konstytucyjny ma zbadać zgodność ustaw podpisanych przez Andrzeja Dudę z zasadniczą w ramach trybu kontroli następczej. Skierowanie ustawy do TK leży w kompetencjach głowy państwa. "Przed podpisaniem ustawy Prezydent, na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji, może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją, w trybie kontroli prewencyjnej" - czytamy na stronie KPRP. Natomiast kontrola następcza jest przeprowadzana już po podpisaniu ustawy przez prezydenta.

REKLAMA

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, "Konstytucja przewiduje również możliwość wystąpienia przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności już podpisanej i ogłoszonej w Dzienniku Ustaw ustawy z Konstytucją, w trybie kontroli następczej. Wniosek taki Prezydent może złożyć w dowolnym czasie wobec każdej obowiązującej ustawy, a także umowy międzynarodowej lub rozporządzenia. Wniosek ten nie wpływa na obowiązywanie objętego nim aktu prawnego. Dopiero Trybunał Konstytucyjny może uchylić moc obowiązującą jego przepisów, o ile uzna ich niezgodność z Konstytucją".

Prezydent zatem może skierować do TK ustawy zarówno świeżo podpisane, jak i już obowiązujące. Art. 224 Konstytucji stanowi natomiast, że "w przypadku zwrócenia się Prezydenta Rzeczypospolitej do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy budżetowej albo ustawy o prowizorium budżetowym przed jej podpisaniem, Trybunał orzeka w tej sprawie nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku w Trybunale".

Czytaj także:

kg/PR24/prezydent.pl

REKLAMA

kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej