Obajtek podsumował wyniki Orlenu w 2023 roku. Chwilę wcześniej został odwołany

2024-02-01, 12:01

Obajtek podsumował wyniki Orlenu w 2023 roku. Chwilę wcześniej został odwołany
Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewniał że jego działania w koncernie, w tym badana przez prokuraturę fuzja z Lotosem, były niezbędne. Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

- Synergie wynikające z połączeń w grupie Orlen wyniosły w 2023 roku 1,5 mld zł - powiedział na konferencji prezes Daniel Obajtek. Dodał, że na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku trwa ogromna inwestycja. Chwilę przed jego wystąpieniem media obiegła wiadomość, że rada nadzorcza spółki odwołała go z zarządu.

- Dokonaliśmy obliczeń i już w 2023 roku uzykaliśmy z synergii kwotę 1,5 mld zł. To są łańcuchy dostaw, logistyka, ropa, wydobycie - powiedział Obajtek.

Powtórzył, że w ciągu 10 lat synergie po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG wyniosą 20 mld zł.

Dziś jeszcze wciąż pełniący funkcję prezesa Orlenu Daniel Obajtek zapewniał że jego działania w koncernie, w tym badana przez prokuraturę fuzja z Lotosem, były niezbędne. 

Fuzję Orlenu i Lotosu bada prokuratura w Płocku. W jej ramach część aktywów Lotosu przejęły saudyjski gigant Aramco i węgierski koncern MOL.

Inwestycja w Płocku

Jak podkreślił Obajtek, tylko na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku trwają obecnie inwestycje o łącznej wartości ok. 45 mld zł, z czego największą jest budowa instalacji olefin o wartości 25 mld zł.

- Zostało wiele akwizycji, których nie zdążyliśmy skończyć. Mam nadzieję, że moi następcy będą je kontynuować - dodał.

Prezes Obajtek odwołany przez RN

Wcześniej rada nadzorcza spółki postanowiła odwołać Daniela Obajtka z zarządu Orlenu z upływem dnia 5 lutego 2024 roku. 

Orlen poinformował, że zapoznał się z pismem prezesa Obajtka, w którym oświadczył, że "oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji".

Posłuchaj

Prezes Daniel Obajtek mówi o konsolidacji na rynku krajowym (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie prasowym koncernu, zaznaczył, że "dalszy rozwój Orlenu, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski" zawsze było dla niego priorytetem. - Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił, jak ważny jest dla kraju i jak silny staje się za granicą. Takiego rozwoju nie byłoby bez pracy ponad 66 tysięcy pracowników Grupy Orlen, którym dziękuję za zaangażowanie w realizowane projekty i inwestycje - powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej