Apel SDP do Agory i Rymkiewicza o zakończenie sporu
Proces cywilny za naruszenie dóbr osobistych wytoczony przez Agorę Rymkiewiczowi ruszył w czwartek przed Sądem Okręgowym Warszawie.
2011-03-21, 20:19
Chodzi o słowa Rymkiewicza, że redaktorzy "GW" są "duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski". Agora S.A., wydawca "Gazety Wyborczej", chce od poety przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na ośrodek dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą.
Adwokat poety mec. Sławomir Sawicki powiedział, że wnosi o oddalenie pozwu, gdyż Rymkiewicz przedstawiał tylko dopuszczalne opinie w ramach debaty politycznej, a nie mówił o faktach.
"Taki spór powinien być rozstrzygany na łamach prasy"
Do Agory i poety Jarosława Marka Rymkiewicza o polubowne zakończenie sprawy sądowej zaapelowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Podkreślają, że tego rodzaju spór powinien być rozstrzygany na łamach prasy.
"W związku ze sprawą wytoczoną przez wydawnictwo Agora pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi zachęcamy obie strony do polubownego jej zakończenia i nierozstrzygania więcej tego rodzaju sporów za pomocą sądów" - podkreśliły SDP i CMWP w oświadczeniu.
Autorzy oświadczenia zwracają uwagę, że miejscem rozwiązywania sporów publicystycznych nie powinna być sala sądowa, a łamy prasy.
"Jeszcze raz zwracamy uwagę na skalę problemów prawnych dotykających dziś dziennikarzy ze strony sądów i administracji - postępowań prokuratorskich, wyroków skazujących, utajniania dostępu do informacji, w końcu braku regulacji dotyczących statusu dziennikarza. Rozstrzyganie tego rodzaju sporów pomiędzy dziennikarzami na sali sądowej niewątpliwie nie służy polepszeniu sytuacji całej branży" - podkreślono.
J. M. Rymkiewicz (rocznik 1935) to poeta, pisarz, tłumacz, dramaturg i krytyk literacki, autor głośnych książek eseistycznych m.in. o Adamie Mickiewiczu i Powstaniu Warszawskim.
Za zbiór wierszy "Zachód słońca w Milanówku" otrzymał w 2003 r. Nagrodę Nike (jej fundatorem jest m.in. "GW"). Poeta nie przyszedł na uroczystość, ale nagrodę pieniężną odebrał. W 2008 r. dostał Nagrodę im. Józefa Mackiewicza za esej pt. "Wieszanie".
Przed wyborami parlamentarnymi 2007 r. był w Komitecie Honorowym Poparcia PiS. Po katastrofie smoleńskiej napisał głośny wiersz "Do Jarosława Kaczyńskiego" ze słowami m.in. "To co nas podzieliło - to się już nie sklei, Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei, Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu, Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!".
Potem wszedł do komitetu poparcia lidera PiS w wyborach prezydenckich.
PAP,kk
REKLAMA