"Był bohaterem narodowym Białorusi, Litwy, Polski i USA". Cichanouska w rocznicę urodzin Kościuszki
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska we wpisie w mediach społecznościowych przypomina o rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość.
2024-02-04, 12:19
"Dziś obchodzimy urodziny Tadeusza Kościuszki. Był bohaterem narodowym Białorusi, Litwy, Polski i Stanów Zjednoczonych. Pomimo wysiłków reżimu, by wymazać jego dziedzictwo z naszej historii, niezachwianie podtrzymujemy nasze zobowiązanie do uhonorowania prawdziwych bohaterów Białorusi"- napisała Swiatłana Cichanouska.
Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie na Polesiu, obecnie Białoruś.
W 2018 roku w rodzinnej miejscowości generała został odsłonięty jego pomnik. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele lokalnych białoruskich władz, zagraniczni dyplomaci z Polski, Ukrainy, Francji i Stanów Zjednoczonych.
Tadeusz Kościuszko ukończył Szkołę Rycerską w Warszawie, potem studiował w Paryżu malarstwo, a później nauki inżynieryjne. Po powrocie do kraju, który już był trzy lata po I rozbiorze, ponownie wyjechał, początkowo do Drezna, potem do Ameryki. Tam z wielkimi sukcesami pracował przy fortyfikacjach. Uchwałą Kongresu Kościuszko został awansowany na generała brygady. Otrzymał też specjalne podziękowanie, nadanie gruntu oraz znaczną sumę pieniędzy. Kiedy Kongres wypłacił mu zaległe pobory w 1798 roku, mimo trudnej sytuacji finansowej przeznaczył te pieniądze na wykupienie i kształcenie Murzynów.
Bohater schyłku XVII w.
REKLAMA
W 1794 roku był naczelnikiem insurekcji kościuszkowskiej. W ocenie historyków, o wiele istotniejsze od zwycięstw militarnych powstania okazało się wydanie przez władze insurekcji uniwersału połanieckiego, który przyznawał chłopom wolność osobistą. Była to decyzja, do której mogli się odwoływać późniejsi przywódcy powstań narodowych, liczący na poparcie chłopstwa.
Po klęsce wojsk polskich pod Maciejowicami 10 października 1794 roku, ranny Kościuszko był więziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. Został zwolniony z więzienia przez cara Pawła I Romanowa, po złożeniu mu przysięgi wierności. W zamian za to car wypuścił 20 tysięcy Polaków. Kościuszko musiał także przyrzec, że nie wróci do Polski. W 1797 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Paryża, gdzie współdziałał przy tworzeniu Legionów Polskich.
Zmarł w 1817 roku. W domu w Solurze w Szwajcarii, gdzie mieszkał, znajduje się muzeum.
Czytaj też:
IAR/mn
REKLAMA
REKLAMA