Orlen odpowiada na raport NIK. "Takie działania narażają kraj na utratę wiarygodności"

2024-02-05, 16:03

Orlen odpowiada na raport NIK. "Takie działania narażają kraj na utratę wiarygodności"
Według członek zarządu Orlenu raport NIK opiera się "na bliżej nieznanych materiałach”, ponieważ Izba nie kontrolowała spółki. Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Orlen odpiera zarzuty Najwyżej Izby Kontroli. Według NIK fuzja Orlenu z Lotosem odbyła się bez właściwej kontroli ministra aktywów państwowych, a spółka zbyła aktywa Grupy Lotos co najmniej o pięć miliardów złotych poniżej ich wartości.

Członek zarządu Orlenu Jan Szewczak na briefingu powiedział, że kontrolerzy NIK posłużyli się błędnymi danymi i metodologią. Podkreślił, że spółka nie straciła pięciu miliardów złotych, a zyskała na tej transakcji dziewięć miliardów. Orlen ma przedstawić stosowne wyliczenia.

Działanie NIK określił jako wyjątkowo nieroztropne, niewłaściwe, oraz "podrywające społeczne zaufanie do Orlenu i jego partnerów biznesowych".

Jego zdaniem raport Izby jest szkodliwy dla rynku, dla kapitalizacji, akcjonariuszy oraz dla bezpieczeństwa państwa.

- W naszej ocenie takie działania narażają kraj na utratę wiarygodności w oczach krajowych, jak i zagranicznych inwestorów i kontrahentów - dodał. Zdaniem Szewczaka może to wyrządzić szkody gospodarce polskiej i znacząco obniżyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Fuzję Orlenu i Lotosu bada prokuratura w Płocku. W procesie część aktywów Lotosu przejęły saudyjski gigant Aramco i węgierski koncern MOL.

Posłuchaj

Członek zarządu Orlenu Jan Szewczak mówi, że raport NIK osłabia wiarygodność spółki (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym tygodniu stara rada nadzorcza Orlenu odwołała z funkcji prezesa spółki Daniela Obajtka. Nowego będzie wybierać nowa rada, którą jutro ma powołać nadzwyczajne walne zgromadzenie koncernu.

Raport NIK

Najwyższej Izby Kontroli opublikowala dziś raport z któergo wybika że PKN Orlen, w związku z realizacją środków zaradczych przy fuzji z Lotosem, zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej szacowanej przez NIK ich wartości. 

Posłuchaj

Członek zarządu Orlenu Jan Szewczak mówi, że spółka zyskała na fuzji (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazała NIK, zbycie udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco nastąpiło poniżej wartości wyceny o ok. 3,5 mld zł. Jednocześnie Aramco uzyskało bardzo mocną pozycję w Rafinerii Gdańskiej sp. z o.o., w tym prawo weta wobec kluczowych decyzji strategicznych w zakresie zarządzania spółką - zaznaczyła Izba. W jej ocenie występuje ryzyko paraliżowania działalności Rafinerii Gdańskiej w przypadku braku zgody udziałowców co do strategicznych kierunków rozwoju spółki.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Czytaj także:

IAR/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej