Sikorski: uszczelniamy system sankcji wobec Rosji. Wzywamy USA do przyjęcia nowego pakietu pomocy

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski chce, by polski system sankcyjny przeciwko Rosji był bardziej efektywny. W tym celu szef polskiej dyplomacji zapowiedział przedstawienie konkretnych działań na poziomie wewnątrzkrajowym. Sikorski wezwał także Kongres Stanów Zjednoczonych "do uchwalenia pakietu amerykańskiej pomocy dla Ukrainy".

2024-02-05, 17:01

Sikorski: uszczelniamy system sankcji wobec Rosji. Wzywamy USA do przyjęcia nowego pakietu pomocy
Josep Borrell spotkał się z Radosławem Sikorskim w Warszawie, po drodze do Kijowa. Szef polskiej dyplomacji zapewnił, że trwają prace nad uszczelnieniem systemu sankcyjnego. Foto: PAP/Tomasz Gzell

W Warszawie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem, który udaje się do Kijowa.

Radosław Sikorski: chcemy uszczelniać system sankcji wobec Rosji

- Sankcji nie można uchwalić raz na zawsze, bo ci, na których te sankcje nakładamy, znajdują sposoby na ich unikanie i musimy zatykać dziury w systemie. Więc sankcje to raz, kolejne pakiety - to dwa, implementacja - to trzy. Zamierzam zgłosić inicjatywy zarówno wewnątrzrządowe, jak i - być może - nawet legislacyjne po to, aby nasz system sankcyjny był skuteczniejszy - oświadczył szef MSZ.

Josep Borrell, pytany przez Polskie Radio o nasilenie presji sankcyjnej na Rosję i Białoruś, odpowiedział, że Wspólnota nie rezygnuje z tego tematu.

- Praca nad pakietem trwa. Dotknie on wiele osób i instytucji w ramach sankcji personalnych oraz firm z różnych krajów, które uczestniczą w obchodzeniu restrykcji. Nie ma jednak ostatecznego porozumienia wśród państw członkowskich, dlatego nie mogę mówić o szczegółach. Ale co miesiąc pojawia się nowy pakiet sankcji wobec Rosji, tak aby ukarać odpowiedzialnych za agresję na Ukrainę - zaznaczył szef unijnej dyplomacji.

REKLAMA

Posłuchaj

Radosław Sikorski chce, by polski system sankcyjny przeciwko Rosji był bardziej efektywny. W tym celu szef polskiej dyplomacji zapowiedział przedstawienie konkretnych działań na poziomie wewnątrzkrajowym (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Sikorski: wzywam Kongres USA do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy

Tymczasem szef polskiego MSZ zaapelował również do polityków opozycji, by wpłynęli na "ideologicznych sojuszników" zasiadających w Radzie Europejskiej, by przestali opóźniać lub blokować sankcje. - Także dlatego, że gdy to się dzieje - z ich punktu widzenia - to jest argument za tym, żeby przynajmniej w sprawie sankcji odejść od jednomyślności - powiedział Radosław Sikorski.

Minister spraw zagranicznych przypomniał, że Rada Europejska "podjęła wreszcie decyzję o uruchomieniu planu na rzecz wsparcia i odbudowy Ukrainy w wysokości 50 mld euro".

Posłuchaj

Borrell: Praca nad pakietem trwa. Dotknie on wiele osób i instytucji w ramach sankcji personalnych oraz firm z różnych krajów, które uczestniczą w obchodzeniu restrykcji. Nie ma jednak ostatecznego porozumienia wśród państw członkowskich, dlatego nie mogę mówić o szczegółach (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

- Wzywam, ale to chyba nasze wspólne stanowisko, Kongres Stanów Zjednoczonych do uchwalenia wreszcie pakietu pomocy amerykańskiej - oświadczył szef polskiej dyplomacji.

Ukraina dostanie pieniądze z dochodów od zamrożonych rosyjskich aktywów

- Rozmawiamy o zwiększeniu na ten rok Europejskiego Funduszu Pokoju, naszego budżetu obronnego o 5 mld euro - dodał także Sikorski.

REKLAMA

Podziękował Borrellowi za "przywództwo" w sprawie, w której zdecydowano - jak mówił - o umieszczeniu na specjalnych kontach dochodów z zamrożonych aktywów rosyjskich. Sikorski wyraził nadzieję, że w następstwie te dochody zostaną przekazaniu Ukrainie. - I dalej będziemy pracowali nad kolejnymi fazami, które - mam nadzieję - skończą się tym, że same aktywa też zostaną przekazane ofierze agresji - powiedział Sikorski.

W czwartek na szczycie UE osiągnięto porozumienie i wszystkich 27 państw, w tym zgłaszające do tej pory sprzeciw Węgry, zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro w ramach budżetu UE.

Posłuchaj

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiada nowe inicjatywy w sprawie sankcji wobec Rosji. Celem jest ich bardziej efektywny system na poziomie krajowym. O szczegółach Karol Darmoros (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Borrell: trzeba ograniczyć eksport amunicji poza Europę

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział także, że Unia Europejska musi wstrzymać eksport amunicji do państw trzecich, aby zapewnić większą pomoc Ukrainie w tym zakresie. W Warszawie podkreślił, że decyzje w tej sprawie państwa członkowskie muszą podjąć indywidualnie.

- Dzisiejszym problemem nie jest brak zdolności europejskiego przemysłu do produkcji amunicji. Nie chodzi o to, że musimy kupować od innych, ponieważ nie jesteśmy w stanie sami produkować. Jesteśmy w stanie produkować, a istotna część naszej produkcji jest eksportowana do krajów trzecich. Zatem najlepszym, najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie dostaw amunicji na Ukrainę jest zaprzestanie eksportu do krajów trzecich - mówił Josep Borrell.

REKLAMA

Posłuchaj

Borrell: dzisiejszym problemem nie jest brak zdolności europejskiego przemysłu do produkcji amunicji. (...) Istotna część naszej produkcji jest eksportowana do krajów trzecich. Zatem najlepszym, najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie dostaw amunicji na Ukrainę jest zaprzestanie eksportu do krajów trzecich (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Sikorski: im więcej amunicji, tym lepiej

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie widzi przeszkód, aby dodatkową amunicję dla Ukrainy kupować także poza rynkiem europejskim.

- Powinniśmy znaleźć sposoby, aby potrzebna Ukrainie amunicja nie wypływała do mniej pilnych miejsc, do klientów w innych częściach świata. Może trzeba te kontrakty pozmieniać lub znaleźć zrozumienie u odbiorców, że Ukraina tego potrzebuje pilniej. A jeśli chodzi o zakupy na rynkach światowych na rzecz Ukrainy, to - jeśli o mnie chodzi - im więcej, tym lepiej - mówił.

Posłuchaj

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie widzi przeszkód, aby dodatkową amunicję dla Ukrainy kupować także poza rynkiem europejskim (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Szefowie dyplomacji Polski i Unii Europejskiej odnieśli się w ten sposób do apelu czeskiego ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego, który wezwał do rozszerzenia zakupów finansowanych przez Unię Europejską na produkcję amunicji poza Wspólnotą.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej