Mrożenie cen energii nie dla wszystkich? Minister klimatu wyjaśnia i wskazuje kluczowe kryterium

2024-02-07, 09:49

Mrożenie cen energii nie dla wszystkich? Minister klimatu wyjaśnia i wskazuje kluczowe kryterium
Ministerstwo klimatu przygotowuje propozycję przepisów na drugą połowę roku. Najprawdopodobniej pojawi się w nim kryterium dochodowe. Foto: Bjoern Wylezich/Shutterstock

W ciągu 2-3 tygodni w resorcie klimatu powstaną przepisy dotyczące mrożenia cen energii w drugiej połowie roku - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wynikało z jej wypowiedzi, rozwiązania będą uwzględniały kryterium dochodowe.

Minister klimatu i środowiska była pytana w Polsat News o to, czy ceny energii pozostaną zamrożone do końca tego roku, czy do czerwca, jak zakładają obecne przepisy. - Przygotowujemy w tej chwili propozycję przepisów na drugą połowę roku - powiedziała minister Hennig-Kloska.

Dodała, że powstaną one w resorcie w ciągu 2-3 tygodni. - Chcemy skupić się przede wszystkim na pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym, o gorszym statusie finansowym - podkreśliła.

"Kalkulujemy poziom cen"

Na pytanie, czy będzie jakieś kryterium, minister odparła: "Kryterium dochodowe". Dopytywana, na jakim ono będzie poziomie, powiedziała, że "nie mamy jeszcze tego określonego, ogłosimy to wraz z ustawą".

- Kalkulujemy dziś też poziom cen i obserwujemy rynek, by najlepiej skalkulować pomoc dla obywateli - dodała.

Szefowa resortu klimatu przypomniała, że na ten rok przewidziana jest aktualizacja programu jądrowego.

- W ramach tego określimy, czy harmonogram przyjęty przez poprzedni rząd jest realny. Na dziś na pewno mogę powiedzieć, że spółka pracuje płynnie - zapewniła.

Maksymalne ceny prądu

Pod koniec 2023 r. uchwalono ustawę, która utrzymuje w I połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła.

Przepisy przewidują m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Utrzymana zostaje dotychczasowa maksymalna cena energii elektrycznej na poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej