Włoska firma sprzedawała Rosji broń. Wykorzystywano kanał turecki. Efekty dziennikarskiego śledztwa

2024-02-07, 20:18

Włoska firma sprzedawała Rosji broń. Wykorzystywano kanał turecki. Efekty dziennikarskiego śledztwa
W materiałach dziennikarskich zwrócono uwagę, że do holdingu Beretty należy między innymi szwedzka firma Tikka, której karabinki wykorzystuje część snajperów rosyjskiej armii. Foto: Shutterstock/Sergey Rusanov

Na rosyjski rynek trafia broń i amunicja włoskiego holdingu Beretta - napisały o tym portale śledcze The Insider i IrpiMedia. Produkty objęte sankcjami przewożone są do Rosji za pośrednictwem tureckiej spółki. Włoską broń wykorzystują funkcjonariusze rosyjskich służb, oficerowie rosyjskiej armii i rosyjscy sportowcy. O szczegółach Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia. 

Dziennikarze badający tę sprawę ustalili, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Rosji wwieziono około sześciu tysięcy sztuk broni i ponad 850 tysięcy nabojów.

Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że zaangażowana w obejście sankcji była spółka "Rosyjski orzeł", w której Beretta ma prawie 58 procent udziałów. Natomiast bezpośrednie dostawy do Rosji realizował turecki pośrednik.

Sieć powiązań 

Portale The Insider i IrpiMedia podkreślają, że Beretta nie ukrywa swoich związków z Rosją i na rosyjskim rynku prowadziła kampanie reklamowe.

W materiałach dziennikarskich zwrócono uwagę, że do holdingu Beretty należy między innymi szwedzka firma Tikka, której karabinki wykorzystuje część snajperów rosyjskiej armii.

Posłuchaj

Na rosyjski rynek trafia broń i amunicja włoskiego holdingu Beretta - napisały o tym portale śledcze The Insider i IrpiMedia. Produkty objęte sankcjami przewożone są do Rosji za pośrednictwem tureckiej spółki. O szczegółach Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/IMaciej Jastrzębski/kg

Polecane

Wróć do strony głównej