Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję. UE przedłużyła ograniczenia o pół roku

Unia Europejska przedłużyła o kolejne pół roku sankcje gospodarcze nałożone na Rosję. Decyzję podjęli ambasadorowie krajów członkowskich. Była ona spodziewana i nie wzbudzała kontrowersji. To oznacza, że co najmniej do końca lipca będą obowiązywać najostrzejsze w historii Unii restrykcje wobec rosyjskiego reżimu. Mają one ograniczać możliwości Kremla prowadzenia wojny na Ukrainie. Więcej szczegółów w relacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

2024-01-24, 10:42

Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję. UE przedłużyła ograniczenia o pół roku
Unijne sankcje gospodarcze nałożone na Rosję zostały przedłużone o kolejne pół roku. Foto: Shutterstock/jorisvo

Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku kraje członkowskie nałożyły w sumie 12 pakietów sankcyjnych. Wprowadzone zostało m.in. embargo na import węgla, ropy i stopniowo diamentów. W ostatnim, dwunastym pakiecie, który wszedł w życie ponad miesiąc temu, jest też zakaz importu LPG, ale z 12-miesięcznym okresem przejściowym. Wśród unijnych sankcji jest też długa lista produktów objętych zakazem importu - co przynosiło znaczne dochody Rosji - i eksportu. Te ostatnie mogły się przyczynić do technologicznego wzmocnienia rosyjskiego sektora wojskowego.

Posłuchaj

Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku kraje członkowskie nałożyły w sumie 12 pakietów sankcyjnych. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

W pakietach sankcyjnych przyjmowanych w ostatnich miesiącach są również zapisy, które usuwają luki pozwalające na obchodzenie sankcji. Chodzi o klauzule zakazujące reeksportu do Rosji kluczowych towarów i technologii. Cały czas obowiązuje także zakaz dostępu do unijnych lotnisk dla rosyjskich przewoźników, rosyjskie statki nie mogą zawijać do unijnych portów, a rosyjskie firmy transportowe nie mogą wjeżdżać na teren Wspólnoty.

Czytaj także:

Wkrótce zaczną się w Unii negocjacje w sprawie 13 pakietu sankcji. Wczoraj Polska i kraje bałtyckie przesłały Komisji Europejskiej swoje propozycje, a wśród nich zakaz importu gazu LNG i aluminium, zaostrzenie sankcji w sektorze lotniczym i rozszerzenie listy zakazanych towarów wykorzystywanych do produkcji dronów. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia chcą także zaostrzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu. Uważają, że powinny one być lustrzanym odbiciem restrykcji nałożonych na Rosję, by utrudnić ich obchodzenie.

REKLAMA

IAR/Beata Płomecka/st

kor-wm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej