Projekt ws. renty wdowiej. Ekspert: odpowiada na istniejącą potrzebę społeczną

2024-02-08, 14:12

Projekt ws. renty wdowiej. Ekspert: odpowiada na istniejącą potrzebę społeczną
Dr Marcin Wojewódka: projekt ten będzie realną odpowiedzią na istniejącą potrzebę społeczną. Foto: Ivica Drusany/ Shutterstock

- To dobry pomysł. Warto w tę stronę iść, będzie to realna odpowiedź na rzeczywiście istniejącą potrzebę społeczną. Problem obniżenia standardu życia w gospodarstwach emeryckich jest widoczny i w badaniach, i w praktyce - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Wojewódka, radca prawny, ekspert w Instytucie  Emerytalnym.

Sejm przeprowadził w środę pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącego wprowadzenia renty wdowiej. Za dalszymi pracami nad regulacją opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne.

W regulacji zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

"Odpowiada na potrzebę społeczną"

 - Ten pomysł, nawet jeśli trochę idzie na przekór systemowemu rozwiązaniu - bo do tej pory nasz system opierał się na tym, że będziesz miał taką emeryturę, jaką zgromadzisz - w pełni zgadza się z rzeczywistą potrzebą społeczną - powiedział dr Marcin Wojewódka.

- Jeżeli mamy gospodarstwo domowe dwojga emerytów, seniorów, które posiada określone koszty funkcjonowania takie jak czynsz i inne, i ono żyje z dwóch świadczeń emerytalnych, a nagle jednego z nich zabraknie, to osoba pozostająca ma problem. Bo nie zmieni przecież mieszkania czy domu, w którym mieszka, a opłaty nie redukują się o połowę. To jest wyzwanie - dodał ekspert.

Jego zdaniem "jest to dobry projekt". - W tej chwili to pomysł Lewicy, natomiast inne partie polityczne także go zgłaszały w ostatnich latach. Zrobił to również związek zawodowy OPZZ. Wydaje mi się, że ten pomysł ma szanse na realizację - podkreślił gość PR24.

Zaznaczył także, iż najlepszym adresatem pytania o finansowanie proponowanych w tym zakresie rozwiązań jest minister finansów. - Musimy też mieć świadomość, że to oznacza kolejne dopłaty do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z naszych podatków - wyjaśniał.

- To dobry pomysł. Warto w tę stronę iść, będzie to realna odpowiedź na rzeczywiście istniejącą potrzebę społeczną. Problem obniżenia standardu życia w gospodarstwach emeryckich jest widoczny i w badaniach, i w praktyce - podsumował dr Marcin Wojewódka. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

dr Marcin Wojewódka o projekcie renty wdowiej (Temat dnia/Gość PR24) 20:55
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Paweł Zieliński
Gość: dr Marcin Wojewódka (radca prawny, ekspert w Instytucie Emerytalnym)
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 10.06

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej