Raport NIK ws. Orlenu. Ekspert: tutaj mogą tkwić prawdziwe problemy zarządu Obajtka
- Najwyższa Izba Kontroli może się doszukać w dokumentach korporacyjnych zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka poważnych wątpliwości dotyczących sytuacji paliwowej przed wyborami oraz dotyczących zakupu Polska Press - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu energetyka24.com Jakub Wiech.
2024-02-08, 20:13
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport na temat fuzji Orlenu z Lotosem. "Choć w kontrolowanym okresie zapewniono ciągłość dostaw ropy naftowej i paliw, to jednak nie udało się osiągnąć wyznaczonych przez rząd celów, które miały poprawić bezpieczeństwo paliwowe naszego kraju" - przekazała NIK. Zdaniem kontrolerów, Orlen zbył prywatnym podmiotom aktywa za cenę zaniżoną o co najmniej 5 mld zł w stosunku do ich wartości szacowanej przez Izbę.
Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nieprawidłowości należy doszukiwać się gdzie indziej. - Prawdziwe zarzuty NIK mogą dotyczyć sprzedawania paliw w okresie przedwyborczym po niższej cenie, niż wynikałoby to z czynników rynkowych. Ewentualnie w związku z nabyciem Polska Press i działaniami w tej sferze. Tutaj mogą tkwić prawdziwe problemy zarządu Daniela Obajtka. Te kwestie są bardziej kontrowersyjne niż przebieg fuzji Orlen-Lotos, która odbywała się pod okiem Komisji Europejskiej. NIK może się doszukać w dokumentach korporacyjnych poważnych wątpliwości dotyczących sytuacji paliwowej przed wyborami oraz zakupu Polska Press - powiedział Jakub Wiech.
Komisja śledcza
Nie wykluczył też, że powstanie komisja śledcza w tej sprawie. - Mogłaby się zająć kształtowaniem cen paliw w ostatnich latach. Niezwykle istotny jest okres przedwyborczy. Nikt nie potrafi ekonomicznie wytłumaczyć, dlaczego ceny na stacjach PKN Orlen wyglądały tak a nie inaczej. Komisja mogłaby też zbadać przejęcie Polska Press pod kątem zysku, jaki osiągnął Orlen. Zasobu argumentów doszukiwałbym się raczej w tych sprawach niż w fuzji - podsumował Wiech.
Fuzja Orlen-Lotos. Raport NIK
Fuzję Orlenu i Lotosu bada prokuratura w Płocku. W jej ramach część aktywów Lotosu przejęły saudyjski gigant Aramco i węgierski koncern MOL.
REKLAMA
W poniedziałek do transakcji tej odniosła się Najwyższa Izba Kontroli. Według NIK połączenie obu firm odbyło się bez właściwej kontroli ministra aktywów państwowych.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
REKLAMA
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Jakub Wiech (red. naczelny portalu energetyka24.com)
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA
PR24/wmkor
Polecane
REKLAMA