Sprawa CPK. Poseł KO: do budowy megalotniska najpewniej nie dojdzie
2024-02-08, 18:32
Nie cichnie spór o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Powinniśmy zacząć od zmiany ustawy dotyczącej gospodarki nieruchomościami. Ludzie narażeni na ewentualne wywłaszczenia powinni otrzymać godne odszkodowania - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Karolina Pawliczak Z Koalicji Obywatelskiej.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wystąpił w czwartek w Sejmie w związku z wnioskiem posłów PiS, którzy zwrócili się do prezesa Rady Ministrów o udzielenie informacji bieżącej "w sprawie przyczyn zatrzymania Programu inwestycyjnego CPK i nieudolności lub świadomego sabotażu programu przez pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego pana Macieja Laska".
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że rząd musi przeprowadzić audyt projektu. - Jest wiele kwestii, które budzą wątpliwości np. ws. samozatrudnienia i firm outsourcingowych, które realizowały określone zadania. Zatrudnionych przy CPK było 750 osób, a nie wbito nawet przysłowiowej łopaty. Audyt pokaże nam, które części projektu mogą być realizowane. Dajmy jeszcze chwilę zespołowi, który powołał minister Lasek - powiedziała Karolina Pawliczak.
Jej zdaniem realizacja projektu mogłaby się odbyć jedynie częściowo. - Do budowy megalotniska najpewniej nie dojdzie. Nie po protestach, które się odbyły. Nie przeprowadzono nawet prawdziwych konsultacji społecznych. Ludzie dowiadywali się z dnia na dzień, że ich domy zostaną zburzone. Powinniśmy zacząć od zmiany ustawy dotyczącej gospodarki nieruchomościami. Ludzie narażeni na ewentualne wywłaszczenia powinni otrzymać godne odszkodowania - tłumaczyła poseł PO.
"Stać nas na CPK"
Tymczasem minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Trzecia Droga) uważa, że Polskę stać na wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Jesteśmy 21. gospodarką świata, stać nas na wielkie projekty. Stać nas też na CPK. Audyt Pełnomocnika rządu ds. CPK musi odpowiedzieć, czy i jak ta inwestycja najlepiej przysłuży się Polakom" – napisała minister na swoim koncie w serwisie X.
REKLAMA
- Nie tworzymy jednej partii. Koalicję rządową tworzą trzy podmioty, które wiele łączy, ale są też różnice. Powinniśmy dojść do wspólnego stanowiska ws. CPK. Decyzja na pewno zostanie podjęta w ramach koalicyjnych uzgodnień. W tej kwestii nie może być różnicy zdań - skometowała Karolina Pawliczak.
Posłuchaj
Lotnisko w centrum Polski
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy.
REKLAMA
W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.
***
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: Karolina Pawliczak
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 16.35
PR24/jt/wmkor
REKLAMA
REKLAMA