"Osobista zemsta Łukaszenki". Więziony Andrzej Poczobut bez prawa do spotkań czy korespondencji

2024-02-08, 19:45

"Osobista zemsta Łukaszenki". Więziony Andrzej Poczobut bez prawa do spotkań czy korespondencji
Andrzej Poczobut, przebywający w białoruskiej kolonii karnej, został ukarany za rzekome złamanie regulaminu. Pozbawiono go paczek i spotkań z rodziną. Foto: twitter.com/LukaszJasina

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista polskiej mniejszości na Białorusi, który rok temu został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, nie ma pozwolenia na spotkania, telefony ani otrzymywanie paczek - poinformowała w czwartek jego żona, Oksana Poczobut.

Rok temu, 8 lutego 2023 roku sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego Dzmitryj Bubienczyk ogłosił wyrok ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz został skierowany do kolonii karnej w Nowopołocku, która ma opinię jednego z najgorszych więzień na Białorusi.

"Ani jednego spotkania, ani jednego telefonu, ani jednej paczki"

- Dziś mija rok od ogłoszenia wyroku ośmiu lat dla Andrzeja. Od kiedy pojechał odbywać karę do kolonii w Nowopołocku, nie miał ani jednego spotkania, ani jednego telefonu, ani jednej paczki, nawet z rzeczami - napisała małżonka dziennikarza w mediach społecznościowych.

"Więzienie w więzieniu"

Zaznaczyła, że przez cały czas Andrzej Poczobut znajduje się w PKT, czyli celi specjalnej, określanej jako "więzienie w więzieniu", albo w karcerze, w którym więzień pozbawiony jest nawet prawa do korespondencji.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oświadczyła w serwisie X, że wyrok ośmiu lat więzienia dla Poczobuta był osobistą zemstą Alaksandra Łukaszenki. "Z żalem widzimy, jak reżim bierze nasze mniejszości narodowe za zakładników i wykorzystuje je do zastraszania naszych demokratycznych sąsiadów" - dodała.

Polityczny charakter procesu Poczobuta

Poczobut został zatrzymany 25 marca 2021 roku i od tamtego czasu przebywa za kratami. W procesie politycznym, który trwał od 16 stycznia 2023 roku, władze zarzuciły Poczobutowi, obywatelowi Białorusi i działaczowi polskiej mniejszości "podżeganie do nienawiści", a jego działaniom - polegającym na kultywowaniu polskości i publikowaniu artykułów w mediach - przypisano znamiona "rehabilitacji nazizmu". Poczobut był również oskarżony o wzywanie do działań na szkodę Białorusi. W maju ub.r. Sąd Najwyższy odrzucił apelację Poczobuta i utrzymał wyrok w mocy.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego. Polskie władze domagają się uwolnienia Poczobuta i oczyszczenia go z politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów.

Poczobut nie zgodził się na układ z władzami Białorusi

Z dostępnych informacji wynika, że Poczobut odmówił wcześniej - jeszcze przed procesem - zgody na stawiany przez władze warunek opuszczenia kraju, którego jest obywatelem, w zamian za uwolnienie.

Poczobut to grodzieński aktywista i dziennikarz. Przez wiele lat współpracował z polskimi mediami, w tym "Gazetą Wyborczą" i TVP Polonia, relacjonując sytuację na Białorusi. Za krytyczne wypowiedzi na temat rządzącego Białorusią od 1994 roku Alaksandra Łukaszenki trafiał do aresztu i był sądzony (ostatecznie otrzymał wyrok w zawieszeniu). Jako działacz nieuznawanego przez białoruskie władze i zdelegalizowanego w 2005 roku Związku Polaków na Białorusi Poczobut, pasjonat historii, wiele czasu poświęcał m.in. badaniu losów Polaków na terenach dzisiejszej Białorusi.

MSZ RP oświadczyło w czwartek, że uwolnienie Andrzeja Poczobuta pozostaje dla resortu priorytetem. MSZ ponowiło apel o natychmiastowe uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Poczobuta oraz innych więźniów politycznych.

Czytaj także:

PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej