"Andrzej Duda otwiera rozdział współpracy". Były ambasador o podróży prezydenta do Afryki

2024-02-10, 16:25

"Andrzej Duda otwiera rozdział współpracy". Były ambasador o podróży prezydenta do Afryki
Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Tanzanii Samia Suluhu podczas powitania przed Pałacem Prezydenckim w Dar es Salaam, . Foto: Radek Pietruszka/PAP

- Nie da się w Afryce robić dobrych biznesów bez politycznego wsparcia i prezydent RP Andrzej Duda to rozumie. Zdecydował się przyjechać w ten rejon kontynentu afrykańskiego, który dynamicznie się rozwija - mówił w Polskim Radiu 24 były wieloletni ambasador RP w Afryce Jan Wieliński. 

Tanzania jest ostatnim przystankiem podróży prezydenta RP Andrzeja Dudy po Afryce. Wcześniej odwiedził wraz z małżonką Agatą Kornahauser-Dudą Kenię i Rwandę. Celem podróży jest promowanie polskiego biznesu i rozmowy o sytuacji politycznej związanej z rosyjską agresją na Ukrainę. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 podróż do Afryki była potrzebna. - Otwiera i wzmacnia polską ekspansję na rynki afrykańskie. Krajów, które są interesujące z punktu widzenia naszego eksportu i importu. Powinny jednak za tym pójść wizyty ministrów resortowych, którzy podpiszą konkretne umowy. Wizyta prezydenta otwiera rozdział współpracy. Jeśli nie pójdą za tym szczegółowe ustalenia, to cały impet zostanie stracony - powiedział Jan Wieliński.

Prezydentowi towarzyszy m.in. wiceszef MSZ Andrzej Szejna, który w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiada za Afrykę. - Podpisano memoranda, które nie mają jednak charakteru wiążącego. Przedstawiono stanowiska obu stron w zakresie współpracy. Niezbędne i konieczne są teraz wizyty ministrów resortowych, od gospodarki, energetyki, obrony. Wtedy można będzie zawrzeć konkretne umowy. Co i na jakich warunkach strona polska jest w stanie zaoferować danemu krajowi - tłumaczył Wieliński.

- To była pierwsza, ale mam nadzieję, że nie ostatnia wizyta prezydenta RP w tym rejonie. Nie da się w Afryce robić dobrych biznesów bez politycznego wsparcia i Andrzej Duda to rozumie. Zdecydował się przyjechać w ten rejon kontynentu afrykańskiego, który dynamicznie się rozwija - dodał były ambasador. 

Posłuchaj

Posłuchaj

Jan Wieliński gościem Marii Furdyny (Temat dnia/Gość PR24) 22:40
+
Dodaj do playlisty

Od niedzieli prezydent przebywał w Kenii. We wtorek z Kenii udał się do Rwandy. Ostatnim przystankiem jego podróży jest Tanzania, do której przybył w czwartek wieczorem.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Maria Furdyna

Gość: Jan Wieliński (wieloletni ambasador RP w Afryce, mi.n. w Zimbabwe, Zambii i Malawi)

Data emisji: 10.02.2024

Godzina emisji: 15.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej