Kongres Powerpol. Jednym z tematów fuzja Orlenu i Lotosu. "Wrogie przejęcie"

2024-02-12, 16:28

Kongres Powerpol. Jednym z tematów fuzja Orlenu i Lotosu. "Wrogie przejęcie"
Postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie połączenia Orlenu z Grupą Lotos płocka prokuratura okręgowa wydała 22 stycznia tego roku. Wcześniej, przez rok trwało postępowanie sprawdzające. Foto: Shutterstock/Konektus Photo

Fuzja Orlenu i Lotosu była jednym z tematów kongresu energetyczno-ciepłowniczego Powerpol. Były minister gospodarki i były prezes PGNiG Piotr Woźniak określił połączenie Energi, Lotosu, PGNiG-u z Orlenem jako wrogie przejęcia, ponieważ odbyły się kosztem tych firm.

Były prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz przypomniał, że w ciągu ostatnich lat było wiele prób łączenia Orlenu i Lotosu. Na początku lat 2000 zarządu obu firm przeanalizowały sytuację pod kątem ewentualnej współpracy. Opracowano 10 projektów z tym związanych, ale było za dużo wątpliwości, by przeprowadzić takie działanie.

Fuzję Orlenu i Lotosu bada prokuratura okręgowa w Płocku. Koncern odpiera zarzuty i twierdzi, że fuzję przeprowadzono zgodnie z przepisami.

Zmiany w Orlenie

Ostatnio wymieniono skład rady nadzorczej koncernu, a także powołano nowe tymczasowe władze.

"6 lutego 2024 roku Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa [...] powołał z dniem dzisiejszym Pana Witolda Literackiego do Zarządu ORLEN S.A. Jednocześnie Rada Nadzorcza Spółki na dzisiejszym posiedzeniu powołała Pana Witolda Literackiego z dniem 6 lutego 2024 roku na funkcję pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu ORLEN S.A" - przekazał niedawno koncern w komunikacie.

Dodano, że rada nadzorcza Orlenu odwołała ze składu zarządu Orlenu: Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata oraz Iwonę Waksmundzką-Olejniczak.

Docelowy zarząd ma być wybrany w drodze konkursu. Jego szczegóły mają zostać opublikowane 14 lutego.

Posłuchaj

Były minister gospodarki i były prezes PGNiG Piotr Woźniak mówi o fuzji kosztem innych spółek (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej