Elektrownia wiatrowa na Bałtyku. PGE zleciło badanie gruntu lądowej części
Polska firma Geoteko wykona badania gruntu dla części lądowej MFW Baltica-1 na zlecenie spółki PGE Baltica. Posłużą one do przygotowania dokumentacji potrzebnej do wykonania projektu technicznego przyłącza lądowego dla morskiej elektrowni wiatrowej.
2024-02-13, 16:20
Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i tzw. ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z przekazywaniem prądu na ląd.
- Rozpoznanie geologiczne obszaru, na jakim ma powstać część lądowa projektu, jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych. Prowadzone badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu dokładne zbadanie gruntu pod przyszłą inwestycję. W wyniku badań powstanie dokumentacja niezbędna do wykonania projektu technicznego przyłącza lądowego − wyjaśnił prezes PGE Baltica Arkadiusz Sekściński.
Badania zdecydują o lokalizacji
Wykonane będą otwory wiertnicze, aby pobrać próbki gruntów i wód podziemnych oraz sondowania CPTU. Sondowanie CPTU to badanie, które polega na wciskaniu w grunt specjalnego stożka z systemem czujników rejestrujących parametry gruntu.
Finalnym wynikiem zrealizowanych prac przez firmę Geoteka, będzie dokumentacja niezbędna w kolejnych etapach realizacji projektu - przygotowania projektu technicznego, będąca częścią projektu budowlanego. Pozyskane dane pozwolą także na dobór odpowiednich kabli eksportowych i zaplanowanie głębokości ich ułożenia w części lądowej.
REKLAMA
Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim.
Spółka podkreśliła, że projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Projekt MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 r.
Czym jest projekt PGE Baltica?
PGE Baltica dodała, że kolejne dwa projekty to Baltica 2 i Baltica 3, które razem utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW Grupa PGE realizuje wspólnie z Ørsted. Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 r., natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.
PR24/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA