Dziś Środa Popielcowa. Obowiązuje post ścisły, Kościół zaleca udział we mszy świętej
Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele Wielki Post, czas czterdziestodniowego przygotowania do Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Symbolem wchodzenia w czas pokuty i nawrócenia jest posypanie głów popiołem.
2024-02-14, 03:32
Jak mówi Polskiemu Radiu ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu Polski to szczególny czas i szczególna szansa dla każdego, by dobrze przygotować się do Świąt Zmartwychwstania. - By zrozumieć, że nabożeństwa wielkopostne to nie jest jakiś folklor, ale kryją głębokie przesłanie, które mówi, że Pan Bóg, który stał się człowiekiem i przez mękę i cierpienie daje ludziom nadzieję na zmartwychwstanie i życie wieczne - zauważa.
Ksiądz Leszek Gęsiak dodaje, że Wielki Post jest zwieńczeniem poszukiwania ważnej odpowiedzi na pytanie po co żyję - żyję, żeby po to żyć z Bogiem wiecznie.
Kanonista ksiądz Piotr Stanek zwraca uwagę na tegoroczną zbieżność Środy Popielcowej z popularnym Dniem Zakochanych. Wyraził nadzieję, że zakochani będą pamiętali także o miłości Chrystusa, i że miłość ludzka nabiera głębokiego sensu w miłości Bożej.
Środa popielcowa. Udział we mszy nieobowiązkowy, ale powszechny
Środa Popielcowa jest jednym z dwóch dni, obok Wielkiego Piątku, gdy katolicy podejmują ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu są objęte osoby od 18 do 60 roku życia, pozostałe są zachęcane do włączenia się w ten akt pokutny.
REKLAMA
Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii, mimo, że jest ona powszechną praktyką i nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny. Kościół zaleca udział w liturgii także ze względu na pokutny charakter tego dnia.
Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, pojawił się VIII wieku.
Czytaj także:
- Modlitwy, nabożeństwa i spowiedź codziennie w innym kościele. Rusza 10. edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych
- "Czemu jesteście zmieszani?". Dyrektor 15. Festiwalu Nowe Epifanie: bogaty i wielobarwny program
- Kościół wspomina pierwszych japońskich męczenników. Dzisiaj tysiące osób również traci życie za wiarę w Jezusa
IAR/ mbl
REKLAMA