Ekstraklasa: Jagiellonia - Lech Poznań. Hit kolejki świętem kibiców Jagi i Podlasia. "Pielęgnowanie tradycji"
Poświęcenie klubowego sztandaru, przemarsz kibiców ulicami Białegostoku, regionalne jedzenie na stadionie - taką oprawę będzie miał sobotni mecz piłkarskiej Ekstraklasy Jagiellonii z Lechem Poznań. Zgodnie z kilkuletnią tradycją, w związku z pierwszym meczem u siebie w nowym roku, kibice Jagiellonii organizują "Święto Ultry".
2024-02-16, 19:45
Ultra - to nazwa trybuny zlokalizowanej za jedną z bramek na białostockim stadionie miejskim, na której zasiadają najbardziej zagorzali kibice Jagiellonii.
W tym roku w ramach swego święta, które ma też hasło "Wschodni Front", fani obecnego lidera spotkają się najpierw na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku, gdzie będzie miała miejsce uroczystość poświęcenia sztandaru Jagiellonii.
W sobotę Święto Ultry. "Dzień napchany atrakcjami"
Po niej, w pochodzie, wraz z pocztem sztandarowym udadzą się na stadion. Będzie to poczet sztandarowy kibiców, od którego sztandar przejmą młodzi piłkarze Jagiellonii.
- Będzie to dzień napchany atrakcjami, niczym dobra podlaska kiełbasa czosnkiem - mówił w czwartek na konferencji prasowej prezes SSA Jagiellonia Wojciech Pertkiewicz, nawiązując do prezentacji na stadionie regionalnej żywności producentów skupionych w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego.
Kibice już w bramach wejściowych na stadion będą częstowani takimi przekąskami, domowymi wypiekami i ciepłymi napojami.
Na stadionie będą też atrakcje przygotowane przez wojsko i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Piłkarze Jagiellonii zagrają w tym meczu - jedyny raz - w koszulkach w modelu pod nazwą "Wschodni Front", co ma nawiązywać do wojskowych tradycji i pierwszych lat działalności klubu, który został założony w 1920 roku. - To nawiązanie historyczne, które nie ma nic wspólnego z bieżącymi wydarzeniami, tylko i wyłącznie pielęgnowanie tradycji protoplastów Jagiellonii - mówił Pertkiewicz.
REKLAMA
Jagiellonia ma promować lokalne produkty
Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego to inicjatywa samorządu województwa. - Chcemy promować nasze produkty lokalne. Wiemy jak dużo mamy różnego rodzaju przepisów i potraw naszej podlaskiej kuchni, dlatego cieszymy się, że frekwencja na meczu będzie bardzo duża - mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Umowa o takiej współpracy dotyczyć będzie trzech domowych meczów ligowych Jagiellonii.
- Wypycha nas ta kuchnia amerykańska, fastfoodowa, a my chcemy cały czas zachęcać do kuchni naszej, tradycyjnej, bardzo zdrowej. Ale też widzimy taki spadek popularności tej kuchni w Białymstoku - mówił marszałek. W przeszłości, w ramach promocji regionalnej kuchni, podczas meczów wyjazdowych Jagiellonia częstowała sękaczem (regionalnym ciastem) kibiców w Poznaniu i Wrocławiu.
Kosicki przypomniał też, że samorząd regionu wspiera Jagiellonię również finansowo; podał kwotę 4 mln zł. Mówił o innych działaniach na rzecz tego klubu.
Program 21. kolejki:
2024-02-16:
Radomiak Radom - Pogoń Szczecin (18.00)
Śląsk Wrocław - PGE FKS Stal Mielec (20.30)
2024-02-17:
Ruch Chorzów - Warta Poznań (15.00)
Jagiellonia Białystok - Lech Poznań (17.30)
Raków Częstochowa - Piast Gliwice (20.00)
2024-02-18:
KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia Kraków (12.30)
Legia Warszawa - Puszcza Niepołomice (15.00)
ŁKS Łódź - Widzew Łódź (17.30)
2024-02-19:
Górnik Zabrze - Korona Kielce (19.00)
REKLAMA
- PKO BP Ekstraklasa: rozgrywki nabierają kolorów! Terminarz i tabela sezonu 2023/2024
- Ekstraklasa: Bartłomiej Wdowik chce iść za ciosem, Jagiellonia gra o wszystko. "Trzeba walczyć o najwyższe cele"
- Ekstraklasa: Dominik Marczuk stawia sprawę jasno. "Jagiellonia gra o mistrzostwo Polski"
/empe, PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA