Ukraiński politolog: śmierć Nawalnego potwierdza, że reżim Putina jest ludożerczy

2024-02-17, 12:00

Ukraiński politolog: śmierć Nawalnego potwierdza, że reżim Putina jest ludożerczy
Rosyjskie służby więzienne zakomunikowały w piątek, że Nawalny zmarł nagle w kolonii karnej za kołem podbiegunowym w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, na Dalekiej Północy. Foto: PAP/ EPA/SARAH YENESEL

- Śmierć Aleksieja Nawalnego to świadectwo, że reżim Putinowski jest ludożerczy. Putinowi mało było wrzucić go za kraty. Teraz został on zabity w rosyjskiej kolonii - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Jewhen Mahda, ukraiński politolog.

Nawalny odbywał  wyrok 19 lat więzienia w łagrze, w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze nr 3 (Wilk polarny) we wsi Charp, w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, położonym na Syberii za kołem podbiegunowym. Placówka ta ma złą sławę, ze względu na złe warunki przetrzymywania i torturowanie więźniów.

- W analogicznej kolonii za kołem polarnym był ukraiński reżyser, Ołeh Sencow - przypomniał Jewhen Mahda. Podkreślił, że udało mu się przetrwać więzienie. Dziś walczy przeciwko Rosji.

- To powinno być przypomnieniem, że przeciwko Rosji trzeba walczyć, a nie jednać się z nią. To powinno być hasłem dla wszystkich Europejczyków i tych, którzy uświadamiają sobie zagrożenie, jakie niesie ze sobą Rosja - zaznaczył rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.

Poinformowano, że "źle się poczuł"

16 lutego 2024 roku Federalna Służba Penitencjarna (FSIN) poinformowała, że opozycjonista nie żyje. Na stronie internetowej oddziału tej służby w JNOA napisano: "po spacerze poczuł się gorzej, prawie od razu stracił przytomność". Strona internetowa jakiś czas po zamieszczeniu tej informacji przestała działać.

Media podają, że wedle FSIN wezwano karetkę, podjęto reanimację, ale to nie przyniosło rezultatów.

Nawalny znajdował się za kratami od 17 stycznia 2021 roku, gdy tylko powrócił do Moskwy. Początkowo sąd odwiesił jego wyrok w zawieszeniu, dotyczący tzw. sprawy Yves Rocher. Następnie w marcu 2022 roku skazano go na 9 lat więzienia za "oszustwa". W październiku 2022 roku został oskarżony o stworzenie organizacji ekstremistycznej, uczestnictwo w niej i jej finansowanie. 3 sierpnia sąd w Moskwie skazał go na 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

Od czerwca 2022 roku Nawalny był w kolonii karnej nr 6 w obwodzie włodzimierskim. W grudniu 2023 roku poinformowano, że został przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze nr 3.

Czytaj także:

***

Ołeh Sencow (ur. 1976 r. w Symferopolu)  pochodził z okupowanego Krymu. To znany ukraiński reżyser filmowy. Brał udział w protestach Euromajdanu.

W 2014 roku został aresztowany przez rosyjskie służby bezpieczeństwa. W 2015 roku skazano go na 20 lat więzienia. Został zesłany na Syberię. Nawalny odbywał wyrok w kolonii karnej nr 3 w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, a Sencow w położnej w tym samym regionie kolonii karnej o zaostrzonym reżimie nr 8 w Labytnangi (Niedźwiedź Polarny). Od maja 2018 roku przez 145 dni prowadził strajk głodowy. W czasie jego uwięzienia w jego obronie występowali politycy, artyści, obrońcy praw człowieka.

W 2019 roku powrócił na Ukrainę w ramach jednej z odsłon wymiany więźniów. Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na Ukrainie Sencow wstąpił do obrony terytorialnej Kijowa, stanowiącej część sił zbrojnych Ukrainy.  Następnie zaczął brać udział w walkach na wschodzie kraju. Został kilkakrotnie ranny. W grudniu brał udział m.in. w bitwie pod Awdijiwką.

***

 Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej