Dymisja dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Brytyjski MON: to dowód sukcesu Ukrainy

2024-02-18, 11:38

Dymisja dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Brytyjski MON: to dowód sukcesu Ukrainy
Niepotwierdzone jeszcze oficjalnie doniesienia o zdymisjonowaniu dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są dowodem sukcesu ukraińskich operacji na Morzu Czarnym. Foto: Shutterstock/A_Lesik

Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że niepotwierdzone jeszcze oficjalnie doniesienia o zdymisjonowaniu dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są dowodem sukcesu ukraińskich operacji na Morzu Czarnym, które zakończyły się zatopieniem szeregu rosyjskich okrętów.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w czwartek 15 lutego rosyjscy prowojenni komentatorzy przekazali informację o odwołaniu ze stanowiska dowódcy Floty Czarnomorskiej, admirała Wiktora Sokołowa.

Sukces Ukrainy i straty Floty Czarnomorskiej

"Podobnie jak było w przypadku jego poprzednika Igora Osipowa, jest to najprawdopodobniej efektem ukraińskich sukcesów w zatapianiu różnych okrętów pod jego dowództwem. Styl dowodzenia Sokołowa mógł również odegrać rolę w jego dymisji" - napisano.

Jak dodano, choć nie zostało to potwierdzone przez rosyjskie ministerstwo obrony, obowiązki Sokołowa prawdopodobnie przejął jego dotychczasowy zastępca, wiceadmirał Siergiej Pinczuk, który pełnić je będzie do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia w sprawie zatopienia 14 lutego okrętu desantowego Cezar Kunikow.

Ukraińskie drony zniszczyły okręt na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego Krymu. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że w chwili ataku jednostka przebywała na wodach terytorialnych Ukrainy.

Cezar Kunikow, który brał między innymi udział w operacji militarnej w Gruzji w 2008 roku.

Czytaj także:

dz/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej