Rosja: ambasadorowie USA i Wielkiej Brytanii upamiętnili Nawalnego

2024-02-19, 01:13

Rosja: ambasadorowie USA i Wielkiej Brytanii upamiętnili Nawalnego
Ambasadorowie USA i Wielkiej Brytanii upamiętnili Aleksieja Nawalnego. Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN/ X/@ukinrussia/ X/@USEmbRu

Ambasadorowie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w Rosji oddali hołd Aleksiejowi Nawalnemu. Lynne Tracy i Nigel Casey złożyli w Moskwie kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim, upamiętniającym ofiary represji komunistycznych.

Kamień Sołowiecki jest miejscem, w którym Rosjanie składają kwiaty ku czci Aleksieja Nawalnego.

Rosjanie w Petersburgu uczcili Nawalnego. Blisko dwieście osób z wyrokami

Uczczenie Aleksieja Nawalnego miało miejsce w czasie masowych aresztowań jego zwolenników. Od piątku także setki Rosjan oddają cześć Aleksiejowi Nawalnemu składając kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi ofiary sowieckiej represji.


W sobotę i niedzielę sądy w Petersburgu skazały za to 175 osób, w tym 150 na kary do 14 dni więzienia - wynika z decyzji podanych do wiadomości publicznej przez służbę prasową sądów tego, drugiego co do wielkości miasta w Rosji cytowanych przez AFP. Wobec pozostałych orzeczono kary grzywny za naruszenie rygorystycznych przepisów regulujących demonstracje. 

Skazanym zarzuca się wykroczenie – masową obecność obywateli w miejscu publicznym, która spowodowała naruszenie porządku publicznego. Sprawcy naruszenia mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 10 do 20 tysięcy rubli (około 874 złote - red.), pracą przymusową lub aresztem do 15 dni, przekazał petersburski portal fontanka.ru.

Służby więzienne poinformowały o śmierci Nawalnego

Według oficjalnej wersji rosyjskiej służby więziennictwa, lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny zmarł w piątek na terenie kolonii karnej w miejscowości Charp na dalekiej północy Rosji. Aleksiej Nawalny od 3 lat przebywał w kolonii karnej, przy czym od pół roku na Syberii, skazany na 19 lat pozbawienia wolności. Wcześniej otrzymywał także niższe wyroki, które w sumie wyniosły około 30 lat. Wcześniej, w 2020 roku, podjęto próbę otrucia Nawalnego, która się nie powiodła. Po niej leczony był w Niemczech, z których zdecydował się wrócić do Rosji. Zaraz po powrocie został aresztowany.


Posłuchaj

W Rzymie przed Kapitolem odbędzie się manifestacja związana ze śmiercią Aleksieja Nawalnego. Wezmą w niej udział przedstawicieli wszystkich najważniejszych ugrupowań politycznych - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej