Szefowa KE odwiedzi Polskę? Ustalenia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia

2024-02-19, 21:30

Szefowa KE odwiedzi Polskę? Ustalenia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia
Możliwa wizyta szefowej KE w Polsce. Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Możliwa jest wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej w Polsce pod koniec tego tygodnia. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że trwają przygotowania do jej zorganizowania, a także do spotkania Ursuli von der Leyen z premierem Donaldem Tuskiem.

Jeśli wszystkie przygotowania i ustalenia przebiegną pomyślnie i dojdzie do spotkania przewodniczącej Komisji z szefem polskiego rządu, to wśród tematów na pewno pojawi się kwestia odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Polska złożyła w grudniu pierwszy wniosek o wypłatę z KPO 6 miliardów 900 milionów euro. Te pieniądze są uzależnione od zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ocenę Komisja Europejska ma ogłosić jeszcze w tym miesiącu. W Brukseli od dawna można było usłyszeć, że rozmowy na linii Warszawa - Bruksela są zaawansowane i że nie ma zagrożenia dla zatwierdzenia pierwszego wniosku. Co więcej, Komisja, która początkowo mówiła, że konieczne są reformy, od pewnego czasu zaczęła sygnalizować, że wystarczy plan działań, które mają przywrócić w Polsce praworządność. W sumie pula dla Polski z KPO to prawie 60 miliardów euro.

Rozmowy o zakończeniu procedury praworządnościowej

Polska rozmawia także z Komisją Europejską o zakończeniu procedury praworządnościowej związanej z artykułem 7 unijnego traktatu. Jutro w Brukseli będzie minister sprawiedliwości Adam Bondar, który weźmie udział w spotkaniu ministrów do spraw europejskich unijnych krajów. Na wniosek Polski dyskusja ma dotyczyć właśnie zakończenia procedury z artykułu 7. Szef resortu sprawiedliwości ma przedstawić plan przywracania w Polsce rządów prawa.

Posłuchaj

Możliwa wizyta szefowej KE w Polsce. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Adam Bodnar mówił kilka tygodni temu, podczas swej ostatniej wizyty w Brukseli, że chciałby doprowadzić do zakończenia tej procedury w tym półroczu, a najlepiej przed 1 maja, czyli 20. rocznicą wejścia Polski do Unii. Jeśli chodzi o przyjazd szefowej Komisji Europejskiej, to są plany, by po wizycie w Polsce złożyła także wizytę w Kijowie, pod koniec tygodnia, w związku z drugą rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę. I dlatego ta wizyta ze względów bezpieczeństwa trzymana jest w tajemnicy. Rozmowy mogą również dotyczyć wsparcia finansowego i wojskowego Ukrainy.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/jb/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej