Rolnicy krytykują Europejski Zielony Ład. Nawet 200 protestów w całej Polsce

Rolnicy przygotowują kolejne ogólnopolskie protesty. Producenci żywności po raz kolejny będą manifestować swoje niezadowolenie z powodu działań Brukseli.

2024-02-20, 06:10

Rolnicy krytykują Europejski Zielony Ład. Nawet 200 protestów w całej Polsce
Rolnicy będą protestować nawet w 200 miejscach w Polsce. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Sprzeciw rolników związany jest z polityką Zielonego Ładu kładącą duży nacisk na walory prośrodowiskowe, podnoszące koszty produkcji. Z drugiej strony producenci żywności nie zgadzają się na dalszą liberalizację handlu z Ukrainą, co zaproponowała Komisja Europejska. Równoległe manifestacje organizować będą też grupy myśliwych.

Zielony Ład. Setki protestów rolników w całej Polsce

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz szacuje, że stacjonarne manifestacje lub protesty na drogach odbędą się w prawie 200 miejscach w różnych częściach kraju. Niektóre z nich to nowe inicjatywy, inne będą przedłużane na kolejne dni.

- Zaczynamy się bać o jutro przez dwie rzeczy. Mamy nadmiar zboża w Polsce, spowodowany nie przez nas. Nie chodzi o ceny, ale nie ma gdzie tego wysypać. Powinien być wstrzymany jakikolwiek wjazd na teren Polski [zboża] do żniw, aby można było pozbyć się nadwyżek z kraju. Druga rzecz to Zielony Ład. Oczekuję dyskusji, jak wprowadzać jego cele, uznając produkcję rolniczą i wiedzę rolników - dodaje lider samorządów rolniczych.

Protesty rolników. "Chcą też doraźnego wsparcia"

Wiktor Szmulewicz podkreśla, że rolnicy chcą też doraźnego wsparcia, czyli dopłat, z uwagi na wysokie koszty wstępnych prac przed nowym sezonem polowym.

REKLAMA

- To nie jest jałmużna. Nie my zawiniliśmy, że sytuacja na rynku zbóż, produkcji zwierzęcej zrobiła się taka, a nie inna. Kompetentni ludzie powinni ustalić, jakie rekompensaty będą wypłacane do poszczególnej produkcji. Wiosna puka do nas. Ludzie nie mają za co wyjść w pola. Nie chcemy jałmużny, ale chcemy zadośćuczynienia z tytułu nieuczciwej konkurencji - mówi szef KRIR.

Strajk rolników. Minister Siekierski: zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe

Postulaty rolników podziela minister rolnictwa Czesław Siekierski. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego liczy, że głos manifestujących będzie wspierać pozycję ministrów oraz rządów w rozmowach z Komisją Europejską na temat reform w polityce rolnej.

- Trudna sytuacja jest nie tylko w Polsce, protestują także niemieccy, francuscy rolnicy. To wzmacnia naszą pozycję, bo wszyscy przekonują się, że zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe. Można zaimportować towary z Ukrainy, ale bezpieczeństwo żywnościowe wymaga tego, by mieć własne wytwarzanie - komentuje szef resortu.

REKLAMA

Centralny protest w Warszawie rolnicy przesunęli na 27 lutego.

Posłuchaj

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz szacuje, że stacjonarne manifestacje lub protesty na drogach odbędą się w prawie dwustu miejscach w różnych częściach kraju (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Posłuchaj

Wiktor Szmulewicz podkreśla, że rolnicy chcą też doraźnego wsparcia, czyli dopłat, z uwagi na wysokie koszty wstępnych prac przed nowym sezonem polowym (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Postulaty rolników podziela minister rolnictwa Czesław Siekierski (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo/kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej