Hybrydowa operacja Kremla. To Rosja stoi za atakiem na samochód szefa MSW Estonii

2024-02-20, 17:35

Hybrydowa operacja Kremla. To Rosja stoi za atakiem na samochód szefa MSW Estonii
Minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Laanemets. Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Estońskie władze twierdzą, że na terytorium kraju powstrzymana została hybrydowa operacja rosyjskich służb bezpieczeństwa. W tej sprawie Estończycy w ciągu ostatnich miesięcy zatrzymali w sumie dziesięć osób. W sprawie wszczęte zostało postępowanie karne. Szczegóły zna korespondent Polskiego Radia w krajach bałtyckich - Kamil Zalewski.

Estońska Służba Bezpieczeństwa podaje, że celem skoordynowanej operacji hybrydowej było wzbudzenie przez Rosjan strachu i napięcia w społeczeństwie. Wśród podejrzanych są osoby, które wybiły szyby w samochodach estońskiego ministra spraw wewnętrznych Lauriego Laanemetsa oraz redaktora naczelnego rosyjskojęzycznej wersji portalu "Delfi". Estońskie władze podają, że inne osoby zbierały informacje oraz dokonywały zniszczeń pomników.

Portal ERR napisał, że zatrzymani to obywatele Rosji i Estonii lub posiadający podwójne estońsko-rosyjskie obywatelstwo. Część z nich zrekrutowano prawdopodobnie za pomocą mediów społecznościowych. Zdaniem Estończyków wiedzieli oni, że działają na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, które całą akcję koordynowały. Za swoje działania mieli otrzymać też od Rosjan zapłatę.

Wpis premier Estonii 

O sprawie poinformowała na platformie X premier Estonii Kaja Kallas. "Wiemy, że Kreml bierze na cel wszystkie nasze demokratyczne społeczeństwa. Nasza odpowiedź: być otwartym i ujawniać ich metody. W ten sposób możemy powstrzymać szkodliwe działania i zwiększyć naszą odporność" - czytamy w jej wpisie.

Władze w Tallinnie przekazały też, że istniał również plan ataku na pojazdy innych osób. - To nowa metoda oddziaływania. W naszej ocenie Rosja nie osiągnęła swojego celu - powiedział cytowany przez portal ERR dyrektor generalny Estońskiej Służby Bezpieczeństwa, Margo Palloson.

Posłuchaj

Szczegóły zna korespondent Polskiego Radia w krajach bałtyckich Kamil Zalewski (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Kamil Zalewski/kg

Polecane

Wróć do strony głównej