Mołdawska poczta sparaliżowana. Kolejny cyberatak nieznanych sprawców

2024-02-21, 16:45

Mołdawska poczta sparaliżowana. Kolejny cyberatak nieznanych sprawców
W zeszłym roku narodowy mołdawski operator pocztowy również był celem cyberataku. Foto: Shutterstock/Robson90

Mołdawska poczta celem cyberataku. Od kilkunastu godzin nie działa jej system informatyczny. To nie pierwszy atak hakerski na państwową firmę w ostatnich miesiącach.

Nie wiadomo skąd pochodził atak na serwery mołdawskiej poczty, ale spowodował on całkowitą awarię systemu informatycznego. Ciągle niemożliwa jest obsługa cyfrowa nadawania paczek i listów, a także obsługa innych usług pocztowych i finansowych.

Z informacji opublikowanej przez rzecznika mołdawskiego rządu Danila Vody wynika, że władze potraktowały incydent poważnie i powołały zespół specjalistów, który ma najpierw naprawić awarię i odzyskać wszystkie systemy i dane, a potem wyjaśnić przyczyny ataku i jego źródło.

Wcześniejsze ataki na pocztę w Mołdawii

W zeszłym roku narodowy mołdawski operator pocztowy również był celem cyberataku. Wtedy w imieniu poczty wysyłano fałszywe wiadomości i podejrzane linki.

Mołdawscy politycy od początku wojny na Ukrainie twierdzą, że ich kraj jest celem rosyjskich ataków hybrydowych z powodu poparcia udzielanego zaatakowanemu przez Rosję krajowi.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej