Śmierć Aleksieja Nawalnego. Więziony opozycjonista Kara-Murza wezwał do walki o demokrację
- Naszym zmarłym kolegom jesteśmy winni przede wszystkim to, by kontynuować działania z jeszcze większą siłą i osiągnąć to, dla czego żyli i zginęli. By Rosja stała się normalnym, wolnym, europejskim demokratycznym krajem - apelował podczas rozprawy sądowej więziony rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza.
2024-02-22, 10:16
Kara-Murza wypowiadał się za pośrednictwem łącza wideo z tzw. celi EPKT, czyli karceru o najsurowszych warunkach w rosyjskim więziennictwie, w kolonii karnej w Omsku.
- W ostatnich dniach mam ogrom, nawał myśli. Bardzo dużo smutku, rozpaczy, co jest po ludzku zrozumiałe. Sam w tym tygodniu jestem jak we mgle, (ponieważ) do tej pory nie mogę pojąć ani rozumem, ani emocjonalnie tego, co się stało - powiedział, nawiązując do śmierci Nawalnego.
- Ale jeśli będziemy poddawać się smutkowi i wpadać w rozpacz - to jest właśnie to, czego oni (Kreml - red.) chcą. Nie mamy prawa, by tak robić. I naszym zmarłym kolegom jesteśmy winni przede wszystkim to, by kontynuować działania z jeszcze większą siłą i osiągnąć to, dla czego żyli i zginęli. By Rosja stała się normalnym, wolnym, europejskim demokratycznym krajem - kontynuował. - Nie można się poddawać - wezwał.
25 lat kolonii karnej
W kwietniu 2023 roku Kara-Murza został skazany na 25 lat kolonii karnej za rzekomą zdradę stanu i tzw. fake newsy na temat działań armii rosyjskiej.
REKLAMA
42-letni działacz opozycji, dziennikarz i historyk był współpracownikiem zamordowanego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa. Zaangażował się w nagłaśnianie za granicą naruszeń praw człowieka w Rosji; m.in. zabiegał o przyjęcie w USA ustawy Magnitskiego, dotyczącej sankcji wobec przedstawicieli Rosji. W 2015 i 2017 roku przeżył dwie próby otrucia.
Po śmierci Nawalnego Kara-Murza i Ilja Jaszyn są najbardziej znanymi działaczami opozycji antykremlowskiej, którzy pozostają w więzieniu w Rosji.
- Wojna w Ukrainie. Jak pokonać Rosję? Mychajło Podolak wskazał "klucz do wszystkiego" [WIDEO]
- Wojna w Ukrainie. Dr Jurij Felsztyński dla PR24.pl: Rosja planuje już zawsze walczyć z cywilizowanym światem
Śmierć Aleksieja Nawalnego
16 lutego rosyjskie służby więzienne poinformowały, że Nawalny zmarł nagle w kolonii karnej za kołem podbiegunowym w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, na Dalekiej Północy. Dysydent miał "poczuć się źle" i "stracić przytomność". Mimo wezwania pogotowia i prób reanimacji opozycjonista zmarł - utrzymywały służby więzienne.
Od tego czasu władze odmawiają matce Nawalnego i jego prawnikom wstępu do kostnicy oraz informacji, gdzie znajduje się ciało dysydenta.
REKLAMA
PAP/st
REKLAMA