Kto i kiedy stanie na czele NATO? Odpowiada nasza korespondentka z Brukseli

Szykowana jest zmiana na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Termin to początek kwietnia. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała w kwaterze głównej Sojuszu, że trwają już przygotowania. Więcej w jej relacji z Brukseli.

2024-02-22, 14:47

Kto i kiedy stanie na czele NATO? Odpowiada nasza korespondentka z Brukseli
Politico poinformowało, że Mark Rutte ma już poparcie 2/3 państw, ale wybór musi być jednomyślny. Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Wygląda na to, że niemal pewnym kandydatem jest odchodzący premier Holandii Mark Rutte. Politico poinformowało, że ma już poparcie 2/3 państw, ale wybór musi być jednomyślny. Obecny szef Sojuszu Jens Stoltenberg już dawno zapowiedział, że kończy swoją misję.

Rocznica istnienia Sojuszu

W pierwszym tygodniu kwietnia w Brukseli mają spotkać się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. 4 kwietnia przypada 75. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego. I właśnie wtedy ma nastąpić przekazanie władzy.

- Takie są plany i takie są przygotowania - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Czytaj także:

Kto nowym szefem NATO? Ważna opinia krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Panuje przekonanie, że na lipcowy, jubileuszowy szczyt w Waszyngtonie z udziałem przywódców Sojuszu, powinien polecieć nowy sekretarz generalny NATO. Na razie nie jest jeszcze pewne, czy Holendra poprą Stany Zjednoczone.

W sprawie Ruttego ważne może też być zdanie krajów naszej części świata. - Premier Danii też już niemal był pewna, że zostanie nowym szefem NATO, ale zablokowały tę kandydaturę kraje Europy Środkowo-Wschodniej, bo nie była z nimi konsultowana – usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia od jednego z dyplomatów.

Kontrowersje wokół kandydata

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka rozmawiała z kilkoma osobami na ten temat.

Jeden z rozmówców wskazywał na dobre relacje Holendra z Donaldem Trumpem, możliwym, przyszłym prezydentem USA, ale krytykował niektóre jego działania, jak na przykład początkową niechęć do dozbrajania Ukrainy, wzbudzają wątpliwości. Drugi z rozmówców wciąż pamięta zdjęcia, na których Mark Rutte z uśmiechem uruchamia gazociąg Nord Stream.

REKLAMA

Posłuchaj

Początkiem kwietnia możliwa zmiana na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Z kolei od innego z rozmówców brukselska korespondentka Polskiego Radia usłyszała, że Holender przeszedł długą drogę, zrozumiał błędy i że teraz inaczej patrzy na Rosję i Ukrainę.

Jednak Mark Rutte kilka dni temu wypowiedział zaskakującą opinię - podczas jednej z debat na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium mówił wprawdzie, że zakończenie wojny na Ukrainie powinno odbyć się na warunkach Kijowa, ale później stwierdził, że w przyszłości NATO powinno rozmawiać z Rosją o gwarancjach bezpieczeństwa.

IAR/Beata Płomecka/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej