Posłanka Lewicy: kompromis aborcyjny nie spełnia oczekiwań Polek, ratuje dobre samopoczucie Trzeciej Drogi

2024-02-23, 18:45

- Większość Polaków chce złagodzenia bardzo restrykcyjnej ustawy aborcyjnej. Większość, już teraz, jest za legalną aborcją do 12 tygodnia ciąży. Polityka rządzi się swoimi prawami, ale na pierwszym miejscu jest sytuacja kobiet. Lewica pracuje nad tym od lat i jest najbardziej wiarygodną siłą pod tym względem na polskiej scenie politycznej. Zawsze byliśmy po stronie kobiet, nie zostawimy ich - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka Lewicy Dorota Olko

Trzecia Droga przedstawiła w piątek w Sejmie swój projekt w sprawie aborcji, który odwraca wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Politycy Trzeciej Drogi chcą też referendum ws. aborcjiDo propozycji negatywnie odniosły się posłanki Lewicy. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała, że klub parlamentarny Lewicy złoży do marszałka Sejmu wniosek o pilne procedowanie i głosowanie ustaw aborcyjnych.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że trudno jest mówić o przyspieszeniu w tej sprawie. - Pierwszego dnia pracy nowej kadencji Sejmu złożyliśmy dwa projekty ustaw - o liberalizacji, legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży i tzw. ustawę ratunkową, która znosi karanie za pomoc przy aborcji. Te projekty cały czas czekają, domagamy się ich procedowania w imieniu naszych wyborczyń - powiedziała Dorota Olko.

- Regularnie przypominamy o tych ustawach. Sytuacja o tyle się zagęściła, że niedawno wpłynął projekt KO. Nie ma wątpliwości, że KO jednak zrobiła ruch. Szanuję, że po latach, w końcu opowiedziała się po naszej stronie. To dobrze. Im więcej sił za prawami kobiet, tym większa szansa, że coś się wydarzy - tłumaczyła. 

Posłanka Lewicy wskazała, że sondaże nie pozostawiają złudzeń. - Większość Polaków chce złagodzenia bardzo restrykcyjnej ustawy aborcyjnej. Większość, już teraz, jest za legalną aborcją do 12 tygodnia ciąży. Chciałabym, żeby udało to się dowieźć. Polityka rządzi się swoimi prawami, ale na pierwszym miejscu jest sytuacja kobiet. Lewica pracuje nad tym od lat i jest najbardziej wiarygodną siłą pod tym względem na polskiej scenie politycznej. Zawsze byliśmy po stronie kobiet, nie zostawimy ich - zapewniła.  

Dekryminalizacja aborcji

Jej zdaniem powrót do kompromisu aborcyjnego nie spełnia oczekiwań Polek. - Mówi się o tym, że to ustawa ratunkowa. Jeśli coś ratuje, to tylko dobre samopoczucie Trzeciej Drogi. Mamy świadomość jako jest skład Sejmu. Dlatego w pierwszym kroku złożyliśmy projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Ta ustawa i tak jest dosyć konserwatywna. Mógłby się pod nią podpisać prezydent Andrzej Duda - podsumowała Olko.     

Posłuchaj

Dorota Olko gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Rozmowa PR24) 11:16
+
Dodaj do playlisty

 

Aborcja w Polsce 

Obecnie aborcja w Polsce legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu Trybunał Konstytucyjny uznał w październiku ubiegłego roku za niezgodny z konstytucją powód do pozwolenia na przerwanie ciąży.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Dorota Olko

Data emisji: 23.02.2024

Godzina emisji: 16.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej