Wojna Rosji z Ukrainą. Gdzie powinny uderzyć sankcje? Prezydent Duda wskazuje czułe punkty Kremla

2024-02-23, 23:23

Wojna Rosji z Ukrainą. Gdzie powinny uderzyć sankcje? Prezydent Duda wskazuje czułe punkty Kremla
Prezydent Andrzej duda podkreślił w rozmowie z BBC, że sankcje wobec Rosji działają i że trzeba nakładać kolejne. Wskazał też, w co powinny być wycelowane. Foto: Marek Borawski/ KPRP/ X/@prezydentpl

Trzeba kontynuować nakładanie sankcji na Rosję - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym BBC News w przeddzień drugiej rocznicy pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę. - Sankcje oddziałują na Rosję - przekonywał prezydent.

Polski prezydent wskazał, że sankcje nakładane na Rosję "powodują bardzo poważne straty w rosyjskiej gospodarce, relatywne obniżenie poziomu życia, są dotkliwe dla rosyjskich oligarchów". Jak dodał, restrykcje wobec Kremla ograniczają również możliwości rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Rocznica napaści Rosji na Ukrainę. Gdzie skierować sankcje? Andrzej Duda wskazuje rynek finansowy

Andrzej Duda podkreślił, że w swoich działaniach Europa powinna celować przede wszystkim w rosyjski rynek finansowy oraz w sektor bankowy. Jak zaznaczył, kraje europejskie nowymi pakietami sankcji muszą "uderzać w czułe punkty, jakim jest eksport różnego rodzaju surowców".

- Na rachunkach na całym świecie są zgromadzone ogromne środki rosyjskie. Zostały one zablokowane i uważam, że powinny zostać wykorzystane na odbudowę Ukrainy - dodał prezydent.

Czytaj także: 

Reakcja świata wobec wojny w Ukrainie. Szef MSZ apeluje o utrzymanie twardego kursu

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał w piątek społeczność międzynarodową do utrzymania kursu wobec Rosji w celu powstrzymania imperialnych dążeń Władimira Putina. Podczas wstąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ Radosław Sikorski powiedział, że należy przywrócić świat oparty na zasadach suwerenności narodów, nienaruszalności granic i poszanowania wolności osobistych.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Radosław Sikorski powiedział, że choć Rosja jest członkiem Rady Bezpieczeństwa, to narusza Kartę Narodów Zjednoczonych i próbuje zmiażdżyć suwerenne państwo ukraińskie. - Zaszokowała świat brutalnością niewidzianą od dziesięcioleci - mówił.


Posłuchaj

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał społeczność międzynarodową do utrzymania kursu wobec Rosji w celu powstrzymania imperialnych dążeń Władimira Putina - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Wojna w Ukrainie. Szwajcaria zorganizuje pokojowy szczyt. Chciał tego Kijów

Szwajcaria do lata zorganizuje szczyt pokojowy w sprawie konfliktu Rosji z Ukrainą; wydarzenie odbędzie się na prośbę Kijowa - poinformował podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis.

Idea konferencji zrodziła się kilka miesięcy temu. W połowie stycznia po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przewodnicząca szwajcarskiej Rady Federalnej Viola Amherd potwierdziła zamiar zorganizowania przez jej kraj konferencji pokojowej na najwyższym szczeblu w sprawie Ukrainy. - Uzgodniliśmy, że dalsze szczegóły zostaną dokładnie przeanalizowane tak, aby proces pokojowy zakończył się sukcesem - mówiła wtedy.

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł KO Michał Szczerba gościem Polskiego Radia: 


IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej