Sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji. Jest porozumienie. Zatwierdzono 13. pakiet

2024-02-23, 11:09

Sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji. Jest porozumienie. Zatwierdzono 13. pakiet
UE: 13.pakiet sankcji wobec Rosji zatwierdzony, teraz publikacja w Dzienniku Ustaw. Foto: Mmuenzl/Shutterstock & Fabrizio Maffei/ Shutterstock

Ostatecznie zatwierdzony został 13. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Kraje członkowskie postawiły "kropkę nad i". Po 10.00 zakończyła się tak zwana procedura pisemna. Restrykcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym, co ma nastąpić jeszcze dziś.

W ramach najnowszych sankcji 106 osób i 88 firm zostało wpisanych na tak zwaną czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie.

13. pakiet sankcji UE. Dotyczą nie tylko rosyjskich firm

Restrykcjami zostały objęte także kolejne firmy spoza Rosji, które pomagają jej obchodzić sankcje. Zostały one wpisane na drugą listę i nie będą już mogły kupować w Europie produktów podwójnego zastosowania, które reżim w Moskwie wykorzystuje do produkcji dronów. Potwierdziły się wszystkie informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

Po zatwierdzeniu 13. pakietu sankcji szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że po dwóch latach od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, Unia Europejska utrzymuje presje na rosyjski reżim. "Dziś jeszcze zaostrzamy sankcje wobec rosyjskiego sektora wojskowego i obronnego, wymierzone w kolejne firmy w państwach na świecie, które dostarczają sprzęt - podkreślił Josep Borrell.

Rosja porywa ukraińskie dzieci. Za to też są sankcje

Dodał, że sankcjami zostają objęte osoby i instytucje odpowiedzialne za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci. Są one wywożone w głąb Rosji i na Białoruś i tam przymusowo adoptowane. Ukraińskie dzieci umieszczane są też w obozach reedukacyjnych, w których prowadzona jest ich rusyfikacja i poddawane są one szkoleniom wojskowym.

"Jesteśmy nadal zjednoczeni w naszej determinacji, by zniszczyć rosyjską machinę wojenną i pomóc Ukrainie wygrać walkę w obronie własnej i przywrócić niepodległość i suwerenność - napisał szef unijnej dyplomacji. Sankcjami zostaną objęci także wojskowi, szefowie spółek z kompleksu wojskowo-przemysłowego, sędziowie i przedstawiciele władz marionetkowych na okupowanych przez Rosjan terytoriach Ukrainy.

Na czarnej liście sankcyjnej po raz pierwszy także firmy z Chin kontynentalnych

Tym razem Unia chce również uderzyć sankcjami w Koreę Północną za dostarczanie reżimowi w Moskwie rakiet do atakowania Ukrainy. A ponadto, w ramach ograniczeń importowo-eksportowych, do drugiej listy dodanych zostało kolejnych 27 firm, wśród nich także spoza Rosji, wspierających ją w wojnie przeciwko Ukrainie.

Będą one podlegać zaostrzonym restrykcjom handlowym. Po raz pierwszy Unia Europejska uderza w firmy z Chin kontynentalnych, bo wcześniej obejmowała sankcjami tylko chińskie firmy z Hongkongu, co miało mniejszą siłę rażenia. Ponadto są też firmy z Turcji, Kazachstanu, Serbii, Tajlandii i Sri Lanki.

Dziś Unia rozszerzyła również listę produktów, których eksport do Rosji będzie zakazany, by nie wzmacniać jej potencjału wojskowego. Chodzi o przecięcie łańcucha dostaw do produkcji dronów.

Posłuchaj

Trzynasty pakiet unijnych sankcji został dziś ostatecznie zatwierdzony. Kraje członkowskie postawiły "kropkę nad i". Jest już także publikacja w unijnym Dzienniku Urzędowym. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Zobacz również:

jmo/ms/IAR/Beata Płomecka

Polecane

Wróć do strony głównej