Śmierć Nawalnego. Borrell: państwa UE zaproponują nowe sankcje

2024-02-19, 11:15

Śmierć Nawalnego. Borrell: państwa UE zaproponują nowe sankcje
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiada nałożenie na Rosję nowych sankcji. Foto: EPA/OLIVIER HOSLET

- Będą nowe sankcje wobec Rosji po śmierci Aleksieja Nawalnego - zapowiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Ta sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich w Brukseli. Zaproszona do udziału w naradzie została także Julia Nawalna, wdowa po liderze rosyjskiej opozycji - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Szef unijnej dyplomacji powiedział, że sankcje muszą objąć wszystkich odpowiedzialnych za śmierć Nawalnego.

- Odpowiedzialnym jest sam Putin, ale możemy zejść na niższy szczebel i objąć restrykcjami system penitencjarny w Rosji - dodał Josep Borrell.

Szef unijnej dyplomacji podkreślał, że Europa musi podtrzymać wsparcie dla Ukrainy, ale też wysłać sygnał wsparcia dla rosyjskiej opozycji. Poinformował również, że unijne sankcje nakładane za łamanie praw człowieka będą nazwane imieniem Nawalnego.

Półśrodki nie wystarczą

Także minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis mówił, że konieczne jest zaostrzenie sankcji wobec Rosji po śmierci Nawalnego.

- Półśrodki nie wystarczą, nie można opóźniać prac, bo Putin nie ma zamiaru się zatrzymać - dodał szef litewskiego MSZ.

Padały też dziś głosy w Brukseli o międzynarodowe śledztwo w sprawie śmierci Nawalnego, jeśli Rosja nie będzie odpowiadać na wezwanie o uczciwe dochodzenie.

Sankcje indywidualne

Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, to unijne kraje finalizują właśnie 13. pakiet restrykcji za napaść na Ukrainę. Prace nad nim rozpoczęły się przed miesiącem. Dziś zostanie on omówiony, ale przyjęty ma być na środowym spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich.

Pakiet nie zawiera restrykcji gospodarczych, a jedynie indywidualne - to czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała, że ma być na nią wpisanych kolejnych ok. 200 osób i firm.

Zakaz handlu

Jest również lista firm, z którymi handel będzie zabroniony za pomaganie Rosji w obchodzeniu restrykcji. Jest propozycja, by objąć zakazem prowadzenia działalności biznesowej kolejnych 21 firm. W projekcie sankcji są 3 firmy z Chin kontynentalnych.

Do tej pory nie było zgody, by uderzyć restrykcjami w firmy z Państwa Środka, bo niektóre kraje z Zachodniej Europy, przede wszystkim Niemcy, nie chciały psuć dobrych, dwustronnych relacji handlowych.

Posłuchaj

Szef dyplomacji UE zapowiada nowe sankcje wobec Rosji po śmierci Nawalnego. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Śmierć Nawalnego. Kowal: trzeba działać, by zatrzymać Putina, to może być punkt zwrotny

IAR/Beata Płomecka/fc

Polecane

Wróć do strony głównej