Rosjanie na potęgę niszczą miejsca dziedzictwa kulturowego w Ukrainie. UNESCO podało szacunki

2024-02-24, 04:12

Rosjanie na potęgę niszczą miejsca dziedzictwa kulturowego w Ukrainie. UNESCO podało szacunki
UNESCO: po dwóch latach wojny w Ukrainie szkody w miejscach o wartości dziedzictwa kulturowego szacowane są na prawie 2,5 mld dol.Foto: Shutterstock/Olena Syvets

Według UNESCO po 2 latach wojny na Ukrainie szkody w miejscach o wartości dziedzictwa kulturowego szacowane są na prawie 2,5 (2,41) miliarda dolarów. Najbardziej ucierpiały obwody: charkowski, doniecki i odeski.

Zabytki i stanowiska archeologiczne są niszczone przez wojska Putina na skalę niespotykaną od 1945 roku - powiedział Polskiemu Radiu ekspert Instytutu Polonika Michał Michalski.

Straty Ukrainy w kulturze

Zaznaczył, że Ukraina poniosła olbrzymie straty nie tylko w ludziach, w sferze całej gospodarki, ale również w obszarze dziedzictwa kulturowego. - Wyjątkowo drastycznym przykładem jest los zabytkowego miasta - Czernichowa, uznawanego za ukraińską Ravennę, w którym znajduje się wiele bardzo starych i cennych obiektów cerkiewnych - podkreślił Michał Michalski.

Dodał, że na skutek działań wojennych ucierpiały także obiekty wspólnego dziedzictwa kulturowego - Polski i Ukrainy. Falą uderzeniową w wyniku uderzenia rakiety zostały uszkodzone: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach i zamek związany z rodziną Sobieskich w Złoczowie. Ekspert Instytutu Polonika powiedział, że rosyjska rakieta zniszczyła też zabytkową kamienicę we Lwowie z dwudziestolecia międzywojennego.

Michał Michalski przypomniał, że UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę między innymi centrum historyczne Lwowa.

- Są tam, chociażby cztery katedry, szereg historycznych kamienic, pałaców i to wszystko znajduje się obecnie w stanie zagrożenia - podkreślił.

UNESCO na tę listę wpisało też historyczne centrum Odessy, czy prawosławny sobór św. Zofii (Mądrości Bożej) i budynki klasztorne w Kijowie.

Wartość szkód w Ukrainie

Organizacja całkowity koszt szkód w kulturze i turystyce na Ukrainie szacuje na prawie 3,5 miliarda dolarów. Według organizacji, by je naprawić, potrzeba prawie 9 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Szkody w dziełach sztuki, zbiorach i repozytoriach kultury UNESCO szacuje na 161 mln dolarów, zniszczenia budynków i warsztatów poświęconych przemysłowi kulturalnemu i kreatywnemu na 262 mln dolarów, a uszkodzenia obiektów turystycznych na 650 mln dolarów.

Trzecią ocenę szkód i potrzeb na Ukrainie UNESCO przygotowało wspólnie z Bankiem Światowym, rządem Ukrainy, Komisją Europejską i Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Posłuchaj

UNESCO: po dwóch latach wojny na Ukrainie szkody w miejscach o wartości dziedzictwa kulturowego szacowane są na prawie 2,5 mld dol. (Agata Woźniak/IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej