Konflikt w Strefie Gazy. Izraelska armia przedstawiła plan ewakuacji cywilów

2024-02-26, 03:14

Konflikt w Strefie Gazy. Izraelska armia przedstawiła plan ewakuacji cywilów
Armia izraelska zaproponowała plan ewakuacji cywilów ze Strefy Gazy. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Dowództwo wojsk izraelskich przedstawiło plan ewakuacji ludności cywilnej ze Strefy Gazy oraz plan dalszych etapów operacji w palestyńskiej enklawie.

"Armia przedstawiła rządowi plan ewakuacji ludności cywilnej z obszarów walk w Strefie Gazy" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez kancelarię izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Jednocześnie Izrael zapowiada wejście do Rafah, najbardziej na południe wysuniętego miasta Strefy Gazy, w którym do tej pory oddziały izraelskie nie prowadziły działań militarnych.

Plan Izraela w Strefie Gazy

Netanjahu zapowiedział, że ofensywa w Rafah może zostać "odsunięta w czasie", jeśli Izrael i Hamas osiągną porozumienie w sprawie tygodniowego zawieszenia broni.

- Niezależnie od porozumienia i tak to zrobimy - powiedział szef izraelskiego rządu dodając, że armia zajmie Rafah w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Walki między armią Izraela a bojownikami Hamasu trwają w całej palestyńskiej enklawie mimo zabiegów dyplomatycznych, których celem jest zawieszenie broni i uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas. Władze Izraela oświadczyły, że planują podjąć szeroko zakrojone działania mające na celu ostateczne zniszczenie Hamasu.

W ciągu weekendu w izraelskich atakach zginęło co najmniej 86 Palestyńczyków.

7 października ubiegłego roku Hamas przeprowadził atak na terytorium Izraela zabijając około 1200 osób, w większości cywilów. W operacji odwetowej wojska izraelskie zabiły ponad 29 tysięcy Palestyńczyków. 90 procent mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej