Gaz najtańszy od trzech lat. Wkrótce odczujemy to w portfelach

2024-02-26, 14:10

Gaz najtańszy od trzech lat. Wkrótce odczujemy to w portfelach
Gaz powinien tanieć w najbliższych miesiącach.Foto: Shutterstock/ vladdon

W piątek, na ostatniej sesji tygodnia, gaz LNG był wyceniany w okolicach 22.30 euro za megawatogodzinę. Był najtańszy od lata 2021 roku. Od szczytu w 2022 roku cena gazu spadła o blisko 90 proc. Za chwile będziemy to odczuwać w portfelach.

W ostatnich latach rynek gazu ziemnego stanowił przedmiot zainteresowania zarówno ekspertów, jak i przeciętnych użytkowników. W obliczu dynamicznych zmian na rynku energetycznym, pojawiają się obecnie obiecujące prognozy - gaz ziemny jest na drodze do stania się najtańszym paliwem od kilkunastu lat. Szereg czynników, takich jak wysokie zapełnienie magazynów, łagodna zima i spadek zużycia, kształtuje obecny krajobraz cenowy tego surowca.

Pełne magazyny

Jednym z kluczowych elementów wpływających na obniżenie cen gazu ziemnego jest rekordowo wysokie zapełnienie magazynów w Unii Europejskiej. Magazyny gazu, które pełnią funkcję strategicznego zabezpieczenia dostaw w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, obecnie notują znaczący poziom wypełnienia. To zabezpieczenie stanowi istotny czynnik wpływający na ograniczenie ryzyka braków surowca, co w konsekwencji przekłada się na spadek cen.

Dodatkowo, tegoroczna zima okazuje się być łagodniejsza niż przewidywano. Znaczące ocieplenie na obszarze Unii Europejskiej przekłada się na niższe zużycie gazu ziemnego do celów grzewczych. Mniej intensywne korzystanie z gazu przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa przyczynia się do akumulacji nadwyżek, co dodatkowo oddziałuje na obniżenie cen tego surowca.


Zapasy gazu w Europie. Źródło: PAP Zapasy gazu w Europie. Źródło: PAP

Spadło też zużycie

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na korzystną sytuację cenową gazu ziemnego jest spadek zużycia w Unii Europejskiej. Wprowadzenie innowacyjnych technologii, zwiększająca się efektywność energetyczna oraz rozwijające się źródła energii odnawialnej przyczyniają się do redukcji uzależnienia od gazu ziemnego. Spadek popytu, w połączeniu z dostępnymi nadwyżkami, umacnia tendencję do obniżenia cen.

Perspektywa, że gaz ziemny wkrótce stanie się najtańszy od kilkunastu lat, rodzi nadzieję na korzyści finansowe dla konsumentów. Użytkownicy gazu powinni być gotowi na odczuwalne obniżki cen we własnej kieszeni. To szczególnie istotne w kontekście bieżących wyzwań gospodarczych, gdzie każda oszczędność może znacząco wpłynąć na domowe budżety.

Czytaj także:

PR24/IAR/mib


Polecane

Wróć do strony głównej