Wybór prokuratora krajowego. Zakończyły się wysłuchania kandydatów

W siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości zakończyły się wysłuchania kandydatów na prokuratora krajowego.

2024-02-26, 17:08

Wybór prokuratora krajowego. Zakończyły się wysłuchania kandydatów
The National Public Prosecutor's Office. . Foto: Photo: Paweł Supernak/PAP

Pierwsza na pytania zespołu, kierowanego przez wiceminister Marię Ejchart, odpowiadała prokuratorka prokuratury okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, Agnieszka Leszczyńska.

Wizja prokuratury

Pytano ją między innymi o zasadność funkcjonowania prokuratur regionalnych oraz prokuratury krajowej w obecnym kształcie, delegację prokuratorów oraz "rozrzucanie" spraw po prokuraturach w całej Polsce.

Agnieszka Leszczyńska musiała też zmierzyć się z pytaniem o zrzeszanie prokuratorów. Mówiła, że zdecydowała się wziąć udział w konkursie, aby wyrazić głos prokuratorów, którzy nie należą do żadnych stowarzyszeń.

- Nie sztuką jest być niezależnym, jak się jest zdegradowanym i się nic nie może, sztuką jest być niezależnym, umieć uzasadnić swoje stanowisko i trwać w tym - mówiła gorzowska prokurator.

REKLAMA

W swobodnej wypowiedzi prokurator Agnieszka Leszczyńska przedstawiła ścieżkę zawodową. Mówiła o najważniejszych z prowadzonych spraw, między innymi o aferze finansowej SKOK Wołomin oraz zakończonej maksymalnym wymiarem kary sprawie pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, Wojciecha Kwaśniaka.

Kandydatka przedstawiła też swoją wizję prokuratury. - Najważniejsze jest wprowadzenie czytelnego mechanizmu awansu, wprowadzić analizę obciążeń. Wystarczy, że w dobie dzisiejszych czasów i tej ustawy pan minister sprawiedliwości, prokurator generalny będzie powstrzymywał od tych obostrzeń, które naruszają niezależność prokuratorów - mówiła Agnieszka Leszczyńska.

Kandydatura Katarzyny Kwiatkowskiej

Kolejna z kandydatów, Katarzyna Kwiatkowska, chce, aby przyszła prokuratura opierała się na zasadach odpowiedzialności, niezależności i transparentności. Ponadto - jak mówiła podczas rozmowy kwalifikacyjnej - prokuratura powinna współpracować z organizacjami pozarządowymi i obywatelami, między innymi poprzez działalność edukacyjną.

W swobodnej wypowiedzi kandydatka wyraziła nadzieję, że w przyszłości prokuratura będzie spełniała standardy unijne i zasady demokratycznego państwa prawa. - Nie wydawałabym poleceń o treści merytorycznej, w tym poleceń dotyczących treści czynności procesowej, nie przenosiłabym spraw z jednej prokuratury do drugiej celem poszukiwania właściwego prokuratora, jak również wprowadziłabym zasadę losowego przydzielania spraw - mówiła kandydatka.

REKLAMA

W serii pytań zespół chciał poznać opinię kandydatki między innymi na temat systemu nagród finansowych, ocen okresowych oraz postępowań dyscyplinarnych.
Pytano też, jak zamierza jako prokurator krajowy zmienić mentalność prokuratorów.

Katarzyna Kwiatkowska podkreśliła, że najważniejsze są niezależność i intelekt. Zwróciła również uwagę, że czas skończyć z traktowaniem postępowań jako numer statystyczny.

Katarzyna Kwiatkowska to prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowany do Prokuratury Krajowej.

Decyzja Adama Bodnara

Kandydat na prokuratora krajowego Jacek Skała zakwestionował decyzje ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara, w sprawie Dariusza Barskiego i Jacka Bilewicza. Jacek Skała podważył też zasadność przeprowadzenia konkursu, w którym decyzję o powołaniu kandydata na prokuratora krajowego podejmą między innymi adwokaci.

REKLAMA

Według Jacka Skały, do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego powinno dojść na podstawie przepisów prawa, a nie opinii prawnej. - Brak konsensualnego rozstrzygnięcia tego sporu w zasadzie czyni tę procedurę konkursową bezprzedmiotową, bo ktokolwiek zostanie w wyniku tej procedury wybrany, jego status będzie kwestionowany, a co za tym idzie, będą też kwestionowane pochodzące z jego ręki nominacje - mówił kandydat.

Jacek Skała zarzucił zespołowi, że konkurs na prokuratora krajowego jest wyborem do zarządu stowarzyszenia Lex Super Omnia. Jego zdaniem, wybory powinny odbyć się w sposób demokratyczny - głosować mógłby każdy prokurator przy użyciu elektronicznej karty.

Czytaj także:

Kandydat nie zdążył przedstawić swojej wizji prokuratury. Zespół pytał więc między innymi o likwidację tak zwanych przepisów kagańcowych, postępowania dyscyplinarne oraz redukcję struktury prokuratury.

REKLAMA

Jacka Skałę pytano też, jak rozwiązać problem zaległych podwyżek dla pracowników prokuratury. Kandydat przyznał, że zainicjował składanie pozwów sądowych w tej sprawie.

- Namawiam ministra Bodnara do tego, żeby poszukać rozwiązań systemowych i żeby uruchomić rezerwę budżetową na wyrównanie tych roszczeń - mówił prokurator. Jacek Skała jest prokuratorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

"Prokuraturę trzeba stworzyć od podstaw"

Dariusz Korneluk uważa, że należy podjąć działania zmierzające do stworzenia nowej prokuratury począwszy od jej fundamentów, którymi są prokuratury rejonowe i okręgowe, a kończąc na jednostkach najwyższego szczebla.

REKLAMA

Zdaniem Dariusza Korneluka, największym problemem do rozwiązania jest kwestia wynagrodzeń pracowników prokuratury. Podkreślał, że niezależność prokuratorska to nie przywilej, lecz obowiązek, a każda sprawa, którą zajmują się prokuratorzy, powinna zostać rozpatrzona w sposób indywidualny.

- Niemal sto lat temu adwokat Stefan Wolski definiował prokuraturę jako organ dający wszelką inicjatywę wymiarowi sprawiedliwości, a jednocześnie jako bezkompromisowego obrońcę porządku prawnego bez względu na sprawcę ewentualnych naruszeń. I taki cel będzie mi przyświecał. Przywrócenie prokuraturze należnego jej miejsca w systemie wymiaru sprawiedliwości, ale i społecznego zaufania przy jednoczesnej poprawie komfortu pracy pracowników i pełnienia służby przez prokuratorów wszystkich szczebli - mówił Dariusz Korneluk.

W serii pytań kandydat odpowiadał na pytania dotyczące między innymi kwestii niezależności prokuratorów oraz o przedłużanie okresów trwania śledztw. Dariusz Korneluk mówił też o delegacji prokuratorów do innych jednostek. - Jestem zwolennikiem rozwiązania, by nie było delegacji o dwa, trzy szczeble do góry od razu - mówił kandydat. Dariusz Korneluk jest zastępcą prokuratora krajowego.

Ewa Wrzosek

Ewa Wrzosek, która jako ostatnia podeszła do rozmowy kwalifikacyjnej, chce jako prokurator krajowy poprawić funkcjonowanie prokuratury na szczeblu prokuratur rejonowych oraz podnieść wynagrodzenia, przede wszystkim urzędników.

REKLAMA

Kandydatka zwróciła też uwagę na niezależność prokuratorską. - Niezależność prokuratorska to jest coś, czego nie da się zadekretować w przepisie. To jest niezależność wszystkich 6 tysięcy, którzy pracują w prokuraturze i rolą prokuratora krajowego jest zapewnienie odpowiedniego środowiska pracy i pozwolenie prokuratorom, aby z tej niezależności, rozumianej również jako odpowiedzialność, skorzystali - mówiła kandydatka.

Posłuchaj

Kandydatka Ewa Wrzosek o niezależności prokuratorskiej (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

W serii pytań pytano między innymi o koncepcję jednolitego statusu prokuratora oraz rolę kobiet w prokuraturze. Członkowie zespołu, w swoich pytaniach, odnieśli się też do aktywności medialnej kandydatki. Ewa Wrzosek powiedziała, że była prawdopodobnie pierwszą z osób, które otwarcie, między innymi w mediach społecznościowych, zaczęły krytykować działania poprzedniego prokuratora generalnego.

- Gdyby nie było takich osób jak ja, to najprawdopodobniej opinia publiczna nie poznałaby drugiej strony tego samego medalu - mówiła prokurator. Ewa Wrzosek jest prokuratorem Prokuratury Rejonowej Warszawa - Mokotów.

Narada zespołu

Teraz trwa narada zespołu, podczas której zostanie wyłoniony kandydat na prokuratora krajowego. Informacja zostanie przekazana ministrowi sprawiedliwości, prokuratorowi generalnemu Adamowi Bodnarowi, który wyda decyzję o umieszczeniu jej w Biuletynie Informacji Publicznej

REKLAMA

IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej