Radosław Sikorski zakończył wizytę w USA. Spotkania dotyczyły głównie dalszego wspierania Ukrainy

2024-02-27, 08:30

Radosław Sikorski zakończył wizytę w USA. Spotkania dotyczyły głównie dalszego wspierania Ukrainy
Radosław Sikorski zakończył wizytę w USA . Foto: PAP/Marcin Cholewiński

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej ostatnim punktem było spotkanie z koordynatorką amerykańskich służb wywiadowczych Avril Haines, a wcześniej szef polskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim odpowiednikiem - sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

Spotkania Radosława Sikorskiego w Nowym Jorku i Waszyngtonie dotyczyły przede wszystkim o konieczności dalszego wspierania Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał też z Amerykanami o wizycie prezydenta Dudy i premiera Tuska w Białym Domu w przyszłym miesiącu.

"Dobra rozmowa bliskich sojuszników"

Radosław Sikorski spotkał się w poniedziałek z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Narodowego Jakiem Sullivanem i dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines. Jednak głównym punktem jego wizyty w Waszyngtonie było spotkanie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

- To była dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników. Na szczycie agendy było bezpieczeństwo Polski także w kontekście wojny w Ukrainie - powiedział.

Antony Blinken dziękował Polsce za wsparcie Ukrainy od początku rosyjskiej agresji. - Nie moglibyśmy być bardziej wdzięczni, nie tylko za solidarność, ale także za przywództwo, jakie Polska wykazała w obliczu agresji przeciwko naszym interesom i wspólnym wartościom - mówił.

Radosław Sikorski: Ukraina natychmiast potrzebuje broni i amunicji

Radosław Sikorski podkreślał, że Ukraina jest w krytycznej sytuacji i natychmiast potrzebuje dostaw sprzętu wojskowego i amunicji. - Jeśli miałaby tego nie dostać, to spiker Mike Johnson będzie za to osobiście odpowiedzialny - mówił minister, wskazując na przewodniczącego Izby Reprezentantów, który nie chce poddać pakietu pomocy USA dla Ukrainy pod głosowanie, między innymi z powodu sprzeciwu Donalda Trumpa.

Tematem rozmowy Sikorski-Blinken była także wizyta prezydenta Dudy i premiera Tuska w Białym Domu. - Strona amerykańska docenia, że w sprawach obronności i wojny w Ukrainie Polska mówi jednym głosem - powiedział Sikorski.

Syn ministra Sikorskiego jest w US Army

Wcześniej szef polskiego MSZ wystąpił na forum ośrodka analitycznego Atlantic Council, gdzie przekonywał o konieczności dalszego wsparcia Ukrainy. To właśnie podczas tego wystąpienia zwierzył się, że jego syn jest amerykańskim żołnierzem. - Moje serce i zobowiązania są związane z Polską, ale w moim interesie jest też sukces Ameryki oraz to by była wierna sojusznikom - powiedział.

Radosław Sikorski jest mężem znanej amerykańskiej publicystki Anne Applebaum, ich syn jest obywatelem USA. Szef polskiej dyplomacji nie chciał zdradzić dziennikarzom więcej informacji na jego temat.

Przed odlotem z Waszyngtonu szef polskiej dyplomacji spotkał się z Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines. MSZ nie podał, co było tematem rozmowy

Posłuchaj

Radosław Sikorski zakończył wizytę w USA (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Posłuchaj

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jednym z głównych tematów rozmów była Ukraina. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

IAR/bartos/jmo

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej