Niemcy. Rośnie liczba przypadków wspomaganego samobójstwa. W ciągu roku o ponad 80 proc.

W Niemczech rośnie liczba tzw. wspomaganych samobójstw - wynika z danych Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Humanitarnej Śmierci (DGHS). Coraz więcej jest także osób, które decydują się odebrać sobie życie bez pomocy asystenta.

2024-02-28, 09:23

Niemcy. Rośnie liczba przypadków wspomaganego samobójstwa. W ciągu roku o ponad 80 proc.
W Niemczech rośnie liczba osób korzystających ze wspomaganego samobójstwa. W zeszłym roku było ponad 400 takich przypadków. Foto: SeventyFour/ Shutterstock

W minionym roku przeprowadzono w Niemczech 419 zabiegów wspomagania samobójstwa, wobec 229 przypadków w 2022 i 120 rok wcześniej. W zeszłym roku odnotowano więc wzrost o ponad 80 proc. - wynika z danych DGHS przytaczanych przez portal DW.com. 

Wspomaganie samobójstwa polega na przekazaniu osobie, która chce się zabić, fiolki trucizny, ale bez zaaplikowania jej. Usługi takie mogą w Niemczech oferować jedynie profesjonalne działające przedsiębiorstwa.

Z oferty takich firm korzystali w Niemczech w 2023 roku najczęściej ludzie w wieku od 80 do 89 lat. 

Rośnie liczba samobójstw w Niemczech

Wspomagane samobójstwo od stosunkowo niedawna jest uregulowanie w niemieckim prawie. "W 2020 r. Federalny Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz wspomaganego samobójstwa i sformułował daleko idące prawo do samostanowienia o śmierci. Orzekł, że prawo to obejmuje również prawo do odebrania sobie życia i zwrócenia się o pomoc do osób trzecich" - przypomina DW.com.

REKLAMA

Wspomagane samobójstwa nie wliczają się w Niemczech w statystyki dotyczące odbierania sobie życia. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku liczba niewspomaganych samobójstw wzrosła o prawie 10 proc. rok do roku. To obala teorię, że wspomagane samobójstwa mają działanie zapobiegawcze - ocenia prezes Niemieckiej Fundacji Ochrony Praw Pacjentów.

Wspomagane samobójstwo a eutanazja. W Polsce obie sytuacje to przestępstwo

Wspomagane samobójstwo to konstrukcja obecna także w polskim prawodawstwie. Chodzi o przestępstwo z art. 151 k.k. polegające na ingerencji w samobójczą śmierć człowieka poprzez udzielenie mu pomocy lub namowę do tego czynu.  

Wspomagane samobójstwo to coś innego niż eutanazja. Prawnicy argumentują, że eutanazja zakłada czynny udział w akcie samobójstwa innej osoby (np. poprzez wstrzyknięcie leku), wspomaganie zaś wiąże się ze śmiercią jedynie w wyniku działania osoby, która chce się zabić.

Zarówno samobójstwo wspomagane jak i eutanazja to przestępstwa w świetle polskiego prawa. 

REKLAMA

Czytaj także: 

(PAP) (PAP)

DW.com, przegladprawamedycznego.wum.edu.pl, iz.poznan.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej