Wspomagane samobójstwo w Kanadzie. "Medycy naciskają na eutanazję na każdym kroku"

Dochodzenie przeprowadzone przez katolicką gazetę z Vancouver "B.C. Catholic" wyraźnie wskazuje, że medycy w części kanadyjskich szpitali łamią prawo, oferując śmierć pacjentom, którzy oczekują, że udzieli im się pomocy.

2021-03-02, 13:35

Wspomagane samobójstwo w Kanadzie. "Medycy naciskają na eutanazję na każdym kroku"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/sfam_photo

Eutanazja, chociaż jest w Kanadzie dozwolona, może być przeprowadzana tylko wówczas, gdy pacjent sam o nią poprosi. W co najmniej jednym z pięciu regionów opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych, oferuje się jednak pacjentom eutanazję, nawet wtedy, gdy o to nie pytają. Tym samym – wg "B.C. Catholic" – łamie się obowiązujące prawo.

Wbrew woli pacjenta

Medium sugeruje, że chory psychicznie Alan Nichols został uśmiercony w szpitalu Chilliwack General Hospital w 2019 roku, mimo że jego rodzina twierdziła, że mężczyzna nie znajdował się w stanie krytycznym i nie był zainteresowany eutanazją. Zaniepokojony personel medyczny, a także pacjenci w rozmowie z gazetą potwierdzili, że medycy placówek Fraser Health często sugerują "pomoc medyczną w umieraniu" (medical assistance in dying, MAiD), zanim pacjenci w ogóle spytają o ten proceder i czynią to jeszcze przed przedstawieniem szczegółów dotyczących opieki paliatywnej.

Powiązany Artykuł

szpital anglia opieka free shut 1200 .jpg
"Naszym obowiązkiem jest chronić życie do samego końca". Prof. Ryba o śmierci Polaka w Plymouth

"B.C.Catholic" zwraca uwagę, że "przynajmniej w odniesieniu do Fraser Health takie proaktywne, promocyjne podejście do wspomaganego samobójstwa wydaje się naruszeniem polityki samych władz Fraser Health", która jasno stwierdza, że ​​MAiD ma być procesem "całkowicie kierowanym przez pacjenta."

"Presja i znęcanie się"

W marcu 2020 r. medium zwróciło się z wnioskiem o informację publiczną w sprawie wdrażania polityki MAiD przez placówki podległe Fraser Health (firma obsługuje 1,8 mln osób); wnioskowało między innymi o zaprezentowanie skarg.

REKLAMA

Wniosek złożono w odpowiedzi na informacje otrzymane od kobiety z okolic Coquitlam, która powiedziała, że ​​chociaż walczyła o powrót do zdrowia po ciężkiej chorobie w szpitalu administrowanym przez FHA, personel wielokrotnie jej sugerował, by zgodziła się na tzw. wspomagane samobójstwo. Kobieta relacjonowała, że czuła presję i "znęcano się" nad nią wtedy, gdy potrzebowała wszystkich sił, aby dojść do siebie.

Czytaj także:

Według dr. Williarda Johnstona z Vancouver już samo wprowadzenie przez personel możliwości tzw. wspomaganego samobójstwa wywiera nadmierną presję na pacjentów, gdy są oni bezbronni.

"Eutanazja na każdym kroku"

Johnston, który przewodniczy jednemu z oddziałów Koalicji Zapobiegania Eutanazji, twierdzi, że ma informacje, iż Fraser Health "dość agresywnie zaczął naciskać na eutanazję na każdym kroku" swojej działalności, promując ją tak w szpitalach podległych, jak i hospicjach od czerwca 2016 r., gdy eutanazja stała się legalna.

REKLAMA

- To nie jest racjonalne świadczenie usług medycznych. To nie jest świadczenie usług dostosowanych do potrzeb ludności. Jest nastawione na ideologię "radykalnej autonomii" - tłumaczy.

Aktywiści walczący z procederem uśmiercania pacjentów przez medyków są zaniepokojeni skalą nadużyć. Obawiają się, że w związku z liberalizacją regulacji dot. MAiD na mocy ustawy C-7, liczba przypadków nadużyć związanych z tzw. wspomaganymi samobójstwami wzrośnie.

pg,pch24.pl,bccatholic.ca,catholicnewsagency.com

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej