Zakup Pegasusa ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa od nowa

2024-02-28, 10:31

Zakup Pegasusa ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa od nowa
Prokuratura zajmie się na nowo śledztwem ws. zakupu oprogramowania Pegasus ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Foto: Motortion Films/Grand Warszawski/Shutterstock

Prokuratura Krajowa w mediach społecznościowych poinformowała, że śledztwo dotyczące zakupu oprogramowania Pegasus ze środków Funduszu Sprawiedliwości zostało wszczęte od nowa.

Postępowanie zostało dołączone do śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu. Prowadzi je zespół w Prokuraturze Krajowej.

Rzecznik tej prokuratury Przemysław Nowak poinformował Polskie Radio, że postępowanie zostało dołączone do śledztwa dotyczącego nieprawidłowego wydatkowania środków z tego funduszu.

Wszczęcia śledztwa w tej sprawie odmówiła w 2018 roku stołeczna Prokuratura Okręgowa. - Oznacza to, że postępowanie dowodowe nie było de facto prowadzone - powiedział Nowak.

Niejasne wydatki z Funduszu

Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz przedstawiła w Sejmie informację bieżącą na temat wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. Do jego zadań należy wspieranie pokrzywdzonych przestępstwem, ich najbliższych oraz świadków przestępstw.

Wiceminister mówiła, że środki z Funduszu Sprawiedliwości w ostatnich latach były wydawane nietransparentnie, z naruszeniem ustawy o finansach publicznych. Dodała, że to między innymi z Funduszu Sprawiedliwości finansowano w roku wyborczym działalność kół gospodyń wiejskich. Mówiła też, że środki przyznawano - jak określiła - na mglistych zasadach.

Posłuchaj

Rzecznik prokuratury Przemysław Nowak o śledztwie ws. nieprawidłowego wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Rudzińska-Bluszcz dodała, że ministerstwo sprawiedliwości zleciło przygotowanie w Prokuraturze Krajowej zespołu śledczych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Ma też powstać społeczna rada do spraw Funduszu Sprawiedliwości jako organ doradczy ministerstwa. Na jej czele ma stanąć sędzia Jerzy Stępień.

Sprawę bada zespół śledczy

W połowie stycznia prokurator generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. Będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie.

W komunikacie napisano, że zespół będzie badał prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu. Sprawdzona zostanie m.in. kwestia zakupu systemu Pegasus.

Zespół śledczy będzie sprawdzał, czy Fundusz Sprawiedliwości był zarządzany prawidłowo i czy środki w jego ramach były wydawane zgodnie z prawem i z założeniami.

Czytaj także:

IAR/st

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej