Śmierć Aleksieja Nawalnego. Pogrzeb odbędzie się w Moskwie. Znamy termin

2024-02-28, 11:57

Śmierć Aleksieja Nawalnego. Pogrzeb odbędzie się w Moskwie. Znamy termin
Rosja. Rzecznik Nawalnego: pogrzeb Aleksieja odbędzie się 1 marca w Moskwie . Foto: Denes Erdos/Associated Press/East News

- Pogrzeb Aleksieja Nawalnego odbędzie się w piątek 1 marca w Moskwie na cmentarzu Borisowskim, ponadto w cerkwi odbędzie się nabożeństwo nad trumną z jego ciałem - przekazała Kira Jarmysz, rzecznik zmarłego w kolonii karnej lidera rosyjskiej opozycji.

"Nabożeństwo odbędzie się w cerkwi Ikony Matki Bożej »Ukój Mój Smutek« w Marjino, 1 marca o godz. 14 (godz. 12 w Polsce). Przychodźcie wcześniej. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Borisowskim" - napisała Jarmysz na platformie X.

Oba wymienione przez nią miejsca leżą w południowo-wschodniej części Moskwy.

Naciski władzy na zakłady pogrzebowe

Wcześniej współpracownicy Nawalnego poinformowali, że nie mogą znaleźć zakładu pogrzebowego, który zgodziłby się zorganizować publiczną uroczystość pożegnania. Instytucje państwowe i prywatne odpowiadały odmownie i niektóre wprost przyznały, że otrzymały zakaz przyjęcia takiego zlecenia.

Śmierć Nawalnego

Rosyjskie służby więzienne oznajmiły 16 lutego, że opozycjonista, 47-letni Aleksiej Nawalny zmarł nagle w kolonii karnej za kołem podbiegunowym w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Nawalny miał "poczuć się źle" i "stracić przytomność". Mimo wezwania pogotowia i prób reanimacji opozycjonista zmarł - utrzymywały służby więzienne.

W styczniu minęły trzy lata, odkąd Nawalny został aresztowany i uwięziony po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia, przeprowadzonej najpewniej przez rosyjskie służby specjalne. Władze wszczęły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami przewidującymi łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej