Dodatkowe dochody emerytów i rencistów. Zbliża się ważny termin, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić świadczenie

Jeśli dorabiasz do emerytury lub renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zawiesi albo zmniejszy świadczenie. Zgłoszenie o osiągniętych przychodach musi trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 29 lutego - przypomina ZUS. Dotyczy to osób, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego i obejmuje tylko zarobki z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowę o pracę.

2024-02-28, 11:42

Dodatkowe dochody emerytów i rencistów. Zbliża się ważny termin, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić świadczenie
W zakresie wyboru warsztatu istotny jest aspekt zaufania pomiędzy stronami takiej transakcji; poszkodowany nie ma obowiązku poszukiwania sprzedawcy oferującego usługi najtańsze. Foto: Jack Frog/Shutterstock

Pracodawcy zatrudniający osoby na emeryturze lub rencie do 29 lutego 2024 roku muszą zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o osiąganych przez nie przychodach. Obowiązek ten dotyczy osób, które nie ukończyły 60 i 65 lat, więc nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego.

Pracodawcy zatrudniający na umowę zlecenie lub umowę o pracę osoby pobierające emeryturę lub rentę, mają obowiązek zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanych przez nie zarobków w poprzednim roku.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że jeśli zarobki przekroczą 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będą wyższe niż 130 proc. tej kwoty, to świadczenie zostanie zmniejszone.

"Najpierw odejmujemy od Twojego przychodu tzw. niższą kwotę graniczną przychodu, która wynosi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Różnica to kwota, o którą obniżymy Twoją emeryturę lub rentę. Jeżeli jednak wyliczona kwota jest wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia, to zmniejszymy Twoje świadczenie o odpowiednią kwotę maksymalnego zmniejszenia" - tłumaczy ZUS.

REKLAMA

Zakład uspokaja jednak, że w w przypadku, gdy jedna (lub kilka) z osób uprawnionych do renty rodzinnej osiąga przychód w wysokości powodującej zmniejszenie świadczenia - zmniejszona będzie tylko ta część renty, która przysługuje tej osobie.

ZUS zażąda zwrotu świadczeń

ZUS przypomina, ze dodatkowo co roku - do końca lutego - należy dostarczyć zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok. Na jego podstawie Zakład ustali, czy świadczenie wypłacane było w prawidłowej wysokości.

"To, że nas informujesz o swoich przychodach i ich wysokości, jest dla nas bardzo ważne, gdy rozliczamy Twoje świadczenie. Jeśli osiągałeś przychody, a nie poinformowałeś nas o tym, zażądamy zwrotu świadczeń, które ci nie przysługiwały, za 3 lata wstecz. Jeśli nas powiadomisz - zażądamy zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok" - przypomina ZUS.

Limity zarobkowe zmieniają się co trzy miesiące. Od grudnia 2023 r. do końca lutego 2024 r. granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 5.036,50 zł brutto.

REKLAMA

PR24.pl, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej