Uwaga na oszustów! Zespół CERT Polska ostrzega przed podszywającymi się pod serwis muzyczny Spotify
Zespół CERT Polska apeluje - uwaga na oszustów podszywających się pod serwis muzyczny Spotify! Przestępcy wyłudzają dane logowania do serwisu muzycznego oraz dane karty płatniczej, a to może prowadzić do kradzieży pieniędzy.
2024-02-28, 19:23
Zespół CERT Polska ostrzega, że oszuści masowo rozsyłają maile, w których piszą o problemach z płatnością za subskrypcję na platformie Spotify. W tekście jest między innymi groźba utraty pieniędzy. Wiadomość zawiera także link do strony, która imituje serwis Spotify. Za pośrednictwem fałszywej strony przestępcy wyłudzają dane do logowania i dane karty płatniczej potencjalnej ofiary, co prowadzi do kradzieży pieniędzy.
Specjaliści z CERT Polska przestrzegają, aby nie reagować pod wpływem emocji na takie wiadomości i przypominają, aby uważnie sprawdzać adres mailowy nadawcy oraz adres internetowy strony, jeżeli podajemy tam dane do logowania albo dane do płatności. Podejrzane wiadomości oraz strony internetowe można zgłaszać na incydent.cert.pl.
Jak chronić się w sieci
Adam Haertle, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, twórca i redaktor naczelny serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl co możemy zrobić, by by zabezpieczyć swoje konto przed oszustami. - To dosyć skomplikowane zagadnienie. Otóż jest wiele problemów związanych z hasłami. Nie chcemy, aby były one zbyt proste, ale posiadanie skomplikowanych haseł - szczególnie, gdy jest ich wiele - może być trudne, jako że nasza pamięć ma ograniczone możliwości. Stąd eksperci rekomendują program do zapamiętywania, tzw. menedżer haseł, który nam w tym pomoże - mówił ekspert.
Jak dodał "kluczowe jest posiadanie wielu różnych haseł, dzięki czemu zmniejszamy potencjalne skutki wycieku jednego z nich". - Jeżeli mamy jedno hasło - wszędzie takie samo - to wystarczy, że w jednym miejscu - raczej nie spodziewamy się, że hasła wypłyną z Google’a, Facebooka czy Allegro, ale może się to zdarzyć choćby w przypadkowym sklepie internetowym, w którym są słabsze zabezpieczenia. Jeżeli złodziej ukradnie nasze hasło, to następnie będzie sprawdzał, czy ono pasuje do kont dotyczących innych usług - zwraca uwagę Adam Haertle. - Może też przejąć naszą skrzynkę pocztową, a tym samym konta internetowe, np. w mediach społecznościowych, albowiem mają one możliwość resetowania hasła z wykorzystaniem skrzynki pocztowej - dodaje.
REKLAMA
- Dwa lata rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wzrosła liczba cyberataków
- Czym jest phishing? Wiele osób nie wie, jak ustrzec się przed niebezpiecznymi wiadomościami
- Oszustwo na Allegro zbiera żniwo. Jedno kliknięcie i oddasz dane do logowania
IAR/PR24/kg
REKLAMA