MON podpisało umowę na system dowodzenia IBCS. Pozwoli zintegrować systemy obrony przeciwlotniczej
Kierownictwo resortu obrony podpisało umowę na zakup amerykańskiego systemu dowodzenia IBCS. To system, który pozwoli zintegrować wdrażane obecnie w polskiej armii elementy uzbrojenia tworzącego systemy WISŁA i NAREW, czyli obronę przeciwlotnicza oraz przeciwrakietową średniego i krótkiego zasięgu.
2024-02-29, 14:19
- Obrona przestrzeni powietrznej Polski jest dla naszego rządu priorytetem. Polska to drugi po Stanach Zjednoczonych kraj, który będzie dysponował systemem PATRIOT w docelowej konfiguracji - mówił szef MON, wicepremier Włądysław Kosiniak-Kamysz.
System dowodzenia IBCS
IBCS jest od niedawna wykorzystywany w wojsku Stanów Zjednoczonych. Wstępną gotowość bojową w amerykańskiej obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej osiągnął wiosną ubiegłego roku. IBCS to jeden z najnowocześniejszych systemów dowodzenia. Gromadzi dane z pola walki i pozwala wybrać odpowiednie uzbrojenie potrzebne do zwalczania wrogiego obiektu czy celu.
Umowa, która zostanie zawarta dziś po południu, będzie realizowana do 2031 roku. Wartość kontraktu to ponad 2,5 mld dolarów netto. Przedmiotem umowy jest zakup zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, w tym niezbędnego sprzętu dowodzenia oraz łączności, który jest wymagany dla pozyskiwanych w ramach realizacji II fazy WISŁY 6 baterii wyrzutni Patriot oraz 23 zestawów krótkiego zasięgu w ramach systemu NAREW.
- System obrony przeciwrakietowej Wisła. Kolejne baterie Patriot powstaną we współpracy z polskimi firmami
- Misja Bundeswehry w Polsce dobiega końca. Niemcy wycofują żołnierzy obsługujących system Patriot
- System Patriot w Polsce. Szef MON odwiedzi żołnierzy obsługujących wyrzutnie
dz/IAR
REKLAMA
REKLAMA