Wizyta Donalda Tuska na Litwie. Wśród tematów dwustronna współpraca, pomoc Ukrainie i bezpieczeństwo regionu
Premier Donald Tusk wybiera się na Litwę. Podczas wizyty będzie omawiał kwestie związane z dwustronną współpracą, bezpieczeństwem oraz wsparciem dla Ukrainy. Szef polskiego rządu spotka się w Wilnie z premier Litwy i prezydentem tego kraju.
2024-03-04, 06:00
Celem wizyty Donalda Tuska na Litwie jest wzmacnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa w regionie.
Wizyta Donalda Tuska na Litwie. Harmonogram wydarzeń
Szef rządu przed południem, ok. godz. 10.45, spotka się z premier Ingridą Šimonyte. Agencja prasowa BNS poinformowała, że szefowie rządów Polski i Litwy będą mówić o wsparciu dla Ukrainy, a także wzmocnieniu i wdrożeniu sankcji wobec Rosji i Białorusi.
Oprócz tego rozmowy mają dotyczyć przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie oraz kwestii dwustronnych, takich jak współpraca w dziedzinie energetyki i transportu. Po spotkaniu odbędzie się wspólna konferencja prasowa. Jest zaplanowana na ok. 11.30.
Po południu, o godz. 14.00 Donald Tusk spotka się też z prezydentem Gitanasem Nausedą oraz odwiedzi Cmentarz na Rossie, gdzie złoży wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców.
REKLAMA
Protest rolników na granicy polsko-litewskiej
Media na Litwie zwracają uwagę, że wizyta premiera Donalda Tuska w Wilnie zbiega się z protestem rolników na granicy polsko-litewskiej w Budzisku. Ta sprawa również ma być omawiana. Litwini obawiają się, że w związku z protestem może zostać zablokowana główna droga wiodąca do ich kraju.
Protestujący rolnicy uważają, że ukraińskie zboże trafia na Litwę, skąd - po zmianie dokumentów - wraca do Polski już jako produkt unijny. Litewskie władze odrzucają te oskarżenia.
Ofensywa dyplomatyczna premiera
Premier Donald Tusk odbył w ostatnim czasie serię spotkań z przywódcami wschodniej flanki NATO, w tym z premierami Czech, Łotwy, Szwecji, Finlandii i Norwegii. Głównym tematem rozmów było zwiększenie sił obrony i odstraszania sojuszu, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.
Według polskiego premiera Europa "powinna się w tej kwestii przebudzić" i traktować wojenną retorykę Rosji poważnie. - Słowa Putina o tym, że Rosja zbroi się i de facto przestawiła się na tryb wojenny i całą gospodarkę przestawiła na tryb wojenny, te słowa są prawdziwe - mówił prezes Rady Ministrów.
REKLAMA
- To nie tylko agresywna retoryka, ale decyzje, jakie zapowiedział w tym wystąpieniu prezydent Putin dotyczące zwiększenia samowystarczalności Rosji, przestawienia gospodarki na tryb wojenny i unowocześnienia sił zbrojnych Rosji, to wszystko trzeba traktować śmiertelnie serio - powiedział Tusk.
Na temat możliwego rozwoju wydarzeń na wschodzie premier rozmawiał również z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. W przyszłym tygodniu wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą spotka się w Waszyngtonie z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem.
- Protest rolników. Minister Siekierski: chcę, żeby UE w części zrekompensowała straty związane z Zielonym Ładem
- PE przygotował sprawozdanie nt. rozszerzenia UE. "Trzeba ten proces odpowiednio przygotować"
Posłuchaj
IAR/Kamil Zalewski/Karol Surówka/jmo
REKLAMA
REKLAMA