Eksperci o modelu finansowania samorządów. "Kompleksowa reforma trudna do przeprowadzenia"

- Być może rozwiązaniem jest model skandynawski, gdzie środki z podatków nie idą do budżetu centralnego, tylko są wpłacane do kasy samorządów, które od razu wiedzą, jakimi kwotami dysponują - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Pazderski, dyrektor Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego (Instytut Spraw Publicznych), który dyskutował z Jakubem Kucharczukiem, ekspertem ds. polityki miejskiej i samorządowej (Klub Jagielloński).

2024-03-05, 16:05

Eksperci o modelu finansowania samorządów. "Kompleksowa reforma trudna do przeprowadzenia"
Duże miasta przyciągają pracowników z mniejszych ośrodków, jednak do miejskiej kasy nie zawsze trafiają ich podatki . Foto: shutterstock.com / Sergey Nemirovsky

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z innymi reprezentantami samorządów polskich będzie rozmawiał z ministrem finansów o systemie finansowania samorządów. Polityk zaznaczył, że rząd Donalda Tuska zapowiedział m.in. pracę nad systemem finansowania samorządów, który uniezależni dochody samorządów od decyzji rządu.

Padła m.in. propozycja, żeby zamienić źródło finansowania w postaci udziałów w PIT i CIT na udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych.

"Kompleksowa reforma samorządów trudna do przeprowadzenia"

Jakub Kucharczuk zaznaczył, że reforma samorządów jest potrzebna, ale dodał, że przykłady ostatnich kilkunastu lat pokazują, że w Polsce takie kompleksowe reformy nie są oczekiwane przez klasę polityczną i społeczeństwo oraz są trudne do przeprowadzenia. - Dużo bardziej wierzę w cząstkowe reformy, to na przykład kwestie mediów czy sportu, które to są finansowane przez samorządy. W ostatnich latach doszło tam do wielu wypaczeń, które nie tylko źle świadczą o samorządach, ale prowadzą do marnowania środków publicznych - zaznaczył.

Dodatkowe obowiązki obciążają samorządy

Filip Pazderski przypomniał, że samorządy są teraz w dużej mierze uzależnione od subwencji celowej, która jest do nich przekazywana z budżetu centralnego i powiązana z wysokością podatków płaconych przez osoby mieszkające na ich terenie.  - Szczególnie cierpią na tym większe miasta, wiele osób, które tam pracuje i przebywa, nie płaci tam podatków, są zameldowani gdzie indziej (…). Druga kwestia, którą obserwowaliśmy przez ostatnie lata, to nakładanie na samorządy dodatkowych obowiązków bez przeznaczania budżetu potrzebnego do ich realizacji. To bardzo obciąża samorządy, wiele z nich ma teraz problem - podkreślił gość audycji.

REKLAMA

Posłuchaj

Filip Pazderski i Jakub Kucharczuk o finansowaniu samorządów (Polskie Radio 24 / Słowem wszystko o samorządach) 22:11
+
Dodaj do playlisty

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Polacy będą wybierać radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

REKLAMA

Prowadząca: Małgorzata Naukowicz

Goście: Filip Pazderski, dyrektor Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego, Instytut Spraw Publicznych, oraz Jakub Kucharczuk, ekspert ds. polityki miejskiej i samorządowej, Klub Jagielloński

Data emisji: 5.03.2024

Godzina emisji: 08.35

REKLAMA

PR24/ka/kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej