Superwtorek w USA. Spływają wyniki. Triumfy Bidena i Trumpa

2024-03-06, 05:43

Superwtorek w USA. Spływają wyniki. Triumfy Bidena i Trumpa
USA: Donald Trump i Joe Biden wygrali prawybory w Wirginii i Karolinie Północnej, Biden również w Iowa i Vermoncie. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Joe Biden i Donald Trump zdecydowanie wygrywają prawybory, które wczoraj odbyły się w Stanach Zjednoczonych, i są coraz bliżsi nominacji swoich partii w wyborach prezydenckich. Obecny prezydent USA pokonał rywali we wszystkich stanach, były prezydent niemal we wszystkich.

Jak dotąd Donald Trump wygrał prawybory w 12 z 15 stanów i ma duże szanse na zwycięstwo w dwóch kolejnych. Rywalka byłego prezydenta Nikki Haley wygrała tylko w Vermont. Taki wynik oznacza, że praktycznie nie ma szans na zdobycie nominacji.

Podczas wystąpienia w Mar-a-Lago na Florydzie Donald Trump nawet nie wspomniał o Haley, ale skierował atak na Joe Bidena.

- On jest najgorszym prezydentem w historii naszego kraju. Nigdy takie rzeczy nie działy się w naszym kraju - mówił Trump, krytykując Bidena za kryzys migracyjny i problemy gospodarcze.

Prawybory w USA. Latem formalny wybór kandydatów

Obecny prezydent Joe Biden zdobył w większości stanów około 80-90 proc. głosów. W niektórych stanach od kilku do kilkunastu procent wyborców wybrało opcję "niezdeklarowany" jako wyraz sprzeciwu wobec proizraelskiej polityki Białego Domu.

Posłuchaj

Superwtorek w USA. Wygrane Bidena i Trumpa. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Formalnie kandydatów republikanów i demokratów w wyborach prezydenckich wyłonią partyjne konwencje, które odbędą się latem tego roku.

Zobacz również:

ms/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej